statystyki

Brakuje pieniędzy na produkcję filmową. Nowy budżet dopiero w 2019

autor: Elżbieta Rutkowska21.11.2018, 08:20; Aktualizacja: 21.11.2018, 08:27
Kamera

W projekcie budżetu na 2019 r. pieniędzy na filmy nie uwzględnionoźródło: ShutterStock

Na zastrzyk finansowy z budżetu państwa polska kinematografia będzie musiała poczekać do przyszłego roku.

Plan jest taki, żeby co roku z budżetu państwa – oprócz dotychczasowych dotacji na Polski Instytut Sztuki Filmowej – przeznaczać na produkcję audiowizualną co najmniej 100 mln zł. Przy czym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewiduje, że do 2027 r. maksymalne dofinansowanie może przekraczać 200 mln zł rocznie. Dzięki temu wartość produkcji audiowizualnej może wzrosnąć nawet trzykrotnie – do poziomu ok. 650 mln zł w skali roku z obecnie 210 mln zł. Wiosną planowano, że dosypywanie pieniędzy z budżetu zacznie się już w tym roku – do końca grudnia filmowcy mieli dostać 50 mln zł. Będą jednak musieli poczekać do 2019 r. Wydłużyły się bowiem prace nad gwarantującą środki dla kinematografii ustawą o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej.

Sejm przyjął nowe przepisy 9 listopada. Tydzień temu ustawa trafiła do senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Szans, by weszła w życie jeszcze w tym roku, nie ma – na przepisy o dofinansowaniu będzie miesięczne vacatio legis. Teraz Ministerstwo Kultury twierdzi, że nowe regulacje zaczną obowiązywać w I kw. 2019 r.

Dziś podstawowym źródłem finansowania kinematografii jest PISF. W 2017 r. na jej wsparcie przeznaczył prawie 135 mln zł. 86,7 mln zł poszło na produkcję filmów fabularnych, 9,5 mln zł na dokumenty, a 11,7 mln zł na animacje. Kasę instytutu zasilają dotacje budżetowe, ale gros jego środków pochodzi z obowiązkowych opłat od nadawców telewizyjnych, operatorów platform cyfrowych i telewizji kablowej, kin i dystrybutorów.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie