Prawie 16,5 mln zł z UE na budowę parku edukacyjnego otrzymało Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (Świętokrzyskie). Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisał we wtorek marszałek województwa Adam Jarubas.

"Kiedy powstawało Europejskie Centrum Nauki (ECB), to nie zdawaliśmy sobie sprawy jak atrakcyjne może być to miejsce. Dzisiaj do Pacanowa rocznie przyjeżdża prawie 200 tys. osób i to pokazuje, że centrum pełni bardzo atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu" – powiedział PAP Jarubas.

Zaznaczył, że nowy park powstanie na położonym w pobliżu dwuhektarowym terenie. "Będzie to rozwinięcie formuły edukacji przez zabawę, trochę na większej powierzchni, bardziej z wykorzystaniem elementów plenerowych zajęć, animacji" – dodał marszałek.

W rozmowie z PAP dyrektor ECB Karolina Kępczyk podkreśliła, że przyszły park edukacyjny ma poszerzyć ofertę placówki oraz umożliwić zwiedzanie ECB większej liczbie turystów – obecnie jest to ok. 180 tys. osób rocznie. "Średnio odwiedza nas dziennie 600 turystów, zakładamy, że po utworzeniu parku będzie to ok. 2 tys. gości. Zwiększymy znacznie przepustowość, bo w tym momencie to jest dla nas największym wyzwaniem" – zaznaczyła Kępczyk.

Do ogłoszonego w 2015 r. konkursu na opracowanie scenariusza kreatywnego programu edukacyjno-kulturalnego oraz koncepcji architektoniczno-urbanistycznej parku, zgłosiły się 23 pracownie. Projekty przysłało 12 z nich, a do finału zakwalifikowano sześć pomysłów. Jury konkursu, zorganizowanego przy udziale kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, pierwszą nagrodę przyznało Grupie Architektonicznej Domino ze Szczecina.

Pomysł projektantów zakłada utworzenie w parku czterech ogrodów tematycznych poświęconych: komiksom, legendom, powieściom oraz bajkom i baśniom. Znajda się w nich multimedialne stanowiska, przybliżające treści prezentowanych historii i służące zabawie. W parku będzie też mini-zoo, grota solna i pawilon doświadczalny. Na potrzeby gości powstanie kawiarnia, hotel i parking. Przy wejściu do parku znajdzie się skate-park i arboretum – dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych.

Wszystkie atrakcje parku będą dostoswane do potrzeb dzieci z różnymi rodzaju niepełnoprawnościami – fizycznymi czy intelektualnymi.

Łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie 20 mln 609 tys. zł, z czego 16 mln 466 tys. zł dofinansowania pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Prace powinny ruszyć w przyszłym roku i potrwają do maja 2020 r.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. W wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, kino, sala teatralna oraz sale warsztatowe – gdzie odbywa się 16 rodzajów zajęć.

Budynek otaczają ogród z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali ze „120 Przygód Koziołka Matołka”. Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Na odwiedzających placówkę czeka też niezwykła wystawa pt. „Bajkowy świat”, utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy, przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych.

Pomysłodawcą przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajki był Waldemar Dąbrowski - minister kultury w latach 2002-2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w miejscowości zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej, który odbywa się co roku w czerwcu. W Centrum odbywają się też rozmaite festiwale i konkursy o skali ogólnopolskiej - ok. 50 wydarzeń rocznie.

Koziołka Matołka - patrona placówki, podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książce „120 Przygód Koziołka Matołka”. W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego bohatera.