Dyrektor Teatru Muzycznego Capitol Konrad Imiela podkreślił, że premiera „Blaszanego bębenka” będzie największym wydarzeniem w nowym sezonie artystycznym teatru. „Chcemy w Capitolu pokazywać ważną literaturę, zadawać istotne pytania. +Blaszany bębenek+ to spektakl, który nieprzypadkowo tworzymy właśnie teraz, w tym miejscu, w tym czasie, gdyż czasy są takie, a nie inne” - przyznał we wtorek podczas próby medialnej spektaklu Imiela.

„Wydaje mi się, że ta opowieść dzisiaj jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Choćby ze względu na to, że +Blaszany bębenek+ opowiada o rodzeniu się wojny, faszyzmu, o rozkładzie rodziny, o rozkładzie społecznym i politycznym” - mówił reżyser spektaklu Wojciech Kościelniak. „Co jakiś czas ludzkość nachodzi taki szał, opętanie i po prostu musi wybuchnąć wojna. Wolę krzyczeć na ten temat spektaklem, że nie chciałbym, aby tak się stało i żeby takie prognozy się sprawdziły” – tłumaczył.

W jego ocenie „ludzie przestali bać się totalitaryzmu i władzy, która ma nad nimi zbyt dużą kontrolę”. „Jestem temu przeciwny, dlatego +Blaszany bębenek+ tak mocno we mnie brzmi” – powiedział reżyser.

Kościelniak zaznaczył, że jego adaptacja jest właściwa teatrowi muzycznemu. „Spektakl nazwałem +wodewilem+ pewnie z takich samych powodów z jakich Brecht nazwał +Operę za trzy grosze+ operą. Odwołujemy się tu do konwencji wodewilu, natomiast muzyka jest nowoczesna, a środki wyrazu są bliższe zwykłemu teatrowi muzycznemu” – mówił Kościelniak. Dodał, że akcja spektaklu dzieje się w sklepie z zabawkami, po to, aby operować formą i unikać dosłowności.

Reżyser zapowiedział też, że spektakl będzie pełen muzyki, z dynamiczną oprawą choreograficzną. Na scenie wystąpi czterdziestoosobowa obsada, a artystom towarzyszyć będzie wieloosobowa orkiestra.

Scenografię i kostiumy do "Blaszanego bębenka" zaprojektowała Anna Chadaj, a choreografię przygotowała Ewelina Adamska-Porczyk. Autorem muzyki jest Mariusz Obijalski. W rolę Oskara, chłopca, który na znak sprzeciwu wobec otaczającej go rzeczywistości postanawia przestać rosnąć wcielą się na zmianę Agata Kucińska i Katarzyna Pietruska.

Premiera musicalu "Blaszany bębenek" odbędzie się 6 października na Dużej Scenie Teatru Capitol.