Chcemy w przeróżnych wymiarach mówić o niepodległości; uciec od narracyjnego mainstreamu, który już jest wyczuwalny - deklaruje kierownictwo Starego Teatru w Krakowie. Na sezon 2018/19 zaplanowano siedem premier związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości.

"Chcemy w przeróżnych wymiarach mówić o niepodległości" – zapowiedział na konferencji prasowej w środę dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Marek Mikos.

Przewodniczący Rady Artystycznej Teatru Radosław Krzyżowski podkreślił, że mówiąc o niepodległości, teatr chce "uciec od narracyjnego mainstreamu, który już jest wyczuwalny". "Postanowiliśmy próbować uciec od doraźności historycznej, od myślenia faktograficznego i porwać się na rozpisaną na siedem głosów (siedem premier-PAP) opowieść, która zaczyna się w takim makrospojrzeniu, próbuje opisywać pojęcie niepodległości w dużych społecznościach, w szerokich kontekstach" – powiedział Krzyżowski.

Pierwszą premierą sezonu, zaplanowaną na przełom listopada i grudnia, będzie "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki. Jeden z występujących w przedstawieniu aktorów, Krzysztof Zawadzki powiedział dziennikarzom, że spektakl będzie zgłębiał obyczajowość Polaków w różnych aspektach, w różnych okresach historycznych. "Każdy z aktorów będzie reprezentował określony charakter, rodzaj obyczajowości, problemu o którym będziemy opowiadać" – wyjaśnił.

Pozostałe premiery to: "Królestwo" na podstawie serialu Larsa von Triera w reż. Remigiusza Brzyka; "Panny z Wilka" na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza wyreżyserowane przez Agnieszkę Glińską; "Nic" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego; "Podróże Guliwera" wg opowieści Jonathana Swifta w inscenizacji Pawła Miśkiewicza; "Pozycja dziecka" (tytuł roboczy) w reż. Marcina Wierzchowskiego i "Aktorzy prowincjonalni", wyreżyserowani przez Michała Borczucha.

W ramach przedsięwzięcia "Debiuty - Młodzi w Starym" teatr - wspólnie z krakowską Akademią Sztuk Teatralnych - przygotował konkurs dla studentów 2-5 roku i absolwentów dwóch ostatnich lat krakowskiej AST. Jego uczestnicy muszą przygotować - na podstawie dzieł literatury polskiej - scenariusz nawiązujący do hasła "niepodległość".

Trzy najciekawsze prace zostaną w 2019 r. wdrożone do produkcji i publicznie zaprezentowane - będą miały szanse wejść na stałe do repertuaru Narodowego Starego Teatru.

"Chcemy zobaczyć, jak młodzi rozumieją pojęcie niepodległości" – powiedziała rektor AST w Krakowie Dorota Segda. Jak dodała, w zgłoszonych dotychczas do konkursu projektach pojawiają się nawiązania zarówno do znanych jak i mniej popularnych dzieł polskich pisarzy i poetów.

W planach Starego Teatru na nowy sezon są też m.in. cykl spotkań "Zbliżenia", poświęcony przygotowaniom do premier; przedsięwzięcie "Teatr otwarty", skierowane do emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów – będą mogli zakupić bilety na spektakle w cenach promocyjnych i uczestniczyć w rozmowach z twórcami.