Stolicę mieliśmy, jeszcze zanim odzyskaliśmy niepodległe państwo w 1918 r.; wystawa ma pokazać społeczny wymiar kierowania i zarządzania miastem - mówi Anna Topolska, kuratorka wystawy "Odzyskana Stołeczność. Warszawa 1915-1918", którą od środy można oglądać w Muzeum Warszawy.

Ekspozycja pokazuje miasto w przełomowym okresie wielkich zmian społeczno-politycznych i formalno-administracyjnych; ukazuje trzy lata niemieckiej okupacji Warszawy.

Kuratorka wystawy Anna Topolska powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej, że na wystawie zostanie pokazane, "że stolicę mieliśmy już, zanim odzyskaliśmy niepodległe państwo". Jak podkreśliła, w latach 1915-1918 r. w ludziach była ogromna wola działania, samoorganizacji. "Sami sobie przywrócili stołeczność. Zarząd Miasta Warszawy we wrześniu 1915 r. przywrócił Warszawie miano miasta stołecznego" - przypomniała.

"Ludność Warszawy działała ze świadomością, że robi się rzeczy istotne nie tylko dla miasta, ale, że rzeczy tu robione będą istotne dla całego kraju" - mówiła. "Staramy się pokazać ten społeczny wymiar kierowania i zarządzania miastem" - dodała.

Topolska mówiła, że na wystawie pokazane są obiekty, które w takiej masie, ani w takim celu nie były pokazywane, "dlatego zachęcamy do szczegółowego obejrzenia naszej ekspozycji i zobaczenia, że czasem nieoczywiste eksponaty mówią nam o bardzo interesujących wydarzeniach".

Druga z kuratorek wystawy Barbara Hensel-Moszczyńska zwróciła uwagę, że warto przyjrzeć się miastu, które w tamtym okresie tak bardzo się zmieniło. Jak ujawniła, na wystawie pokazane są m.in. plany Warszawy przed jej rozszerzeniem oraz mapy miasta po dołączeniu terenów graniczących wtedy z Warszawą, jak np. Mokotów.

Jak mówiła, na wystawie można również dowiedzieć się, jakie zmiany nastąpiły w nazewnictwie ulic. "Rosjanie dbali o to, żeby wszystkie ważne obiekty oraz nowo zakładane ulice miały patronów, którzy przypominają o dynastii Romanowów. Polakom zależało zupełnie na czymś innym, po wyjściu Rosjan z Polski zmienili nazwy" - wyjaśniła Hensel-Moszczyńska.

Fotografie, pocztówki, plany, dokumenty, archiwalia oraz pamiątki historyczne przybliżają tematy takie jak: zniszczenie infrastruktury komunalnej i przemysłowej, wkroczenie okupacyjnych wojsk niemieckich, zasady funkcjonowania miasta pod nowymi rządami, aktywność polskich organizacji społecznych i samorządowych, a także najważniejsze wydarzenia polityczne.

Współtwórca wystawy Piotr Głogowski poinformował, że przygotowane zostały także wydarzenia towarzyszące ekspozycji. Będą to cykliczne spotkania 2 razy w miesiącu dotyczące niektórych wątków z wystawy. Dział edukacji przygotował warsztaty dla młodzieży m.in. pt. "Od samorządności do niepodległości".

"Myślę, że ten program pokaże, że walka z okupantem to nie tylko walka za bronią w ręku, ale też tworzenie i działalność na rzecz wspólnoty lokalnej" - mówił Głogowski.

Wystawie towarzyszy publikacja pt. "Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915-1918". Składa się ona z dwóch części - z krótkiego szkicu, który prezentuje w jaki sposób "Warszawa wybijała się w tym trudnym okresie na stołeczność". Prezentuje część eksponatów z krótkim omówieniem wydarzeń, jakie się z nimi wiązały. W drugiej części znalazły się eseje na temat wybranych zagadnień.

Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do końca grudnia 2018 r. Z Kartą Warszawiaka lub Kartą Młodego Warszawiaka wstęp za 1 zł.