Ponad 60 galerii sztuki współczesnej z całego kraju oraz antykwariatów zaprezentuje się podczas tegorocznej 16. edycji Warszawskich Targów Sztuki, które odbywać się będą w dniach 5-7 września w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Warszawskie Targi Sztuki to nie tylko sprzedaż dzieł sztuki, ale także jej promocja. W Polsce nadal nie jest za dobrze z edukacją artystyczną, dlatego jako organizatorzy dużą wagę przywiązujemy do strony edukacyjnej wydarzenia. Nie każdy, kto przyjdzie na targi, musi coś kupić, ale zależy nam, by obejrzał prace i zobaczył, co mu się podoba. To właściwie jedyne miejsce, gdzie obecna jest sztuka awangardowa, klasyczna, współczesna, nowoczesna i przedwojenna. Prezentują się tu dobre galerie, bo dba o to Rada Programowa, więc uczestnicy mają gwarancję, że sprzedawane prace są na odpowiednim poziomie. Poza tym dostępne są dzieła na każdą kieszeń. Naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie" – powiedziała PAP przewodnicząca Rady Programowej Warszawskich Targów Sztuki Kama Zboralska.

Jak dodała, w tym roku targom towarzyszyć będą wystawy Wojciecha Fangora i Andrzeja Dudzińskiego-Dudiego. "Fangor to jeden z najwybitniejszych artystów polskich, który jako jedyny Polak miał wystawę indywidualną w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Oprócz klasycznych obrazów, które w tej chwili biją rekordy - osiągają 1 mln zł i więcej na aukcjach w Polsce - pokażemy również prace z ostatniego okresu jego twórczego, do tej pory niepokazywane szerszej publiczności. Są to pejzaże, akty, portrety. Drugą wystawą towarzyszącą będzie wystawa Andrzeja Dudzińskiego-Dudiego, grafika, który 25 lat spędził w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował z wieloma prestiżowymi tytułami" – poinformowała Zboralska.

Podczas Warszawskich Targów Sztuki będzie można kupić dzieła takich artystów, jak m.in.: Józef Brandt, Wojciech Kossak, Alfons Karpiński, Olga Boznańska, Wojciech Fangor, Henryk Stażewski, Jan Tarasin i Józef Hałas. Pokolenie młodszych artystów, odnoszących sukcesy, reprezentować będą m.in. Łukasz Stokłosa, Monika Szwed, Łukasz Surowiec, Dawid Czycz i Małgorzata Kosiec.

W Arkadach Kubickiego będą wystawione również m.in. fotografie Tomka Sikory, Ryszarda Horowitza i Krzysztofa Gierałtowskiego, a także rzeźby. "Ciekawostką będzie rzeźba Katarzyny Kobro, bardzo rzadko pojawiająca się na rynku. Jak wiemy, była to artystka, która tworzyła przede wszystkim w drewnie, a później porąbała je na opał, bo nie miała z czego żyć. Pojawią się także dwie monumentalne rzeźby w brązie Magdaleny Abakanowicz – "Piotr" i "Paweł". Będzie też do kupienia m.in. obiekt Fangora” – poinformowała przewodnicząca Rady Programowej.

W wydarzeniu weźmie udział przeszło 60 galerii sztuki współczesnej z całego kraju, m.in. Galeria Muzalewska, Zderzak, Piękna Gallery, Arttrakt, Artemis, Galeria Xanadu, Galeria Sztuki Współczesnej "Kolory", Dom Aukcyjny Artissima, Galeria Spokojna, Rynek Sztuki, Mostra oraz Artinfo.pl. Zaprezentują się także antykwariaty, wśród nich Galeria 32, Berżera, Connaisseur, Artykwariat i DA Rempex. Na targach pojawią się także galerie niemieckie i angielskie – Museum of Future w Berlinie oraz galeria Ernesta F. Ochocińskiego.

Program targów dopełnią warsztaty plastyczne i graficzne dla dzieci i młodzieży, organizowane przez warszawską Pracownię Kwadrat Grafiki Artystycznej Iwony Cur. Gościem warsztatów, podobnie jak w poprzednich latach będzie Andrzej Pągowski. Organizatorzy przygotowali także wykłady poświęcone sztuce i rynkowi sztuki. W jednym z nim, dotyczącym kolekcjonowania sztuki, weźmie udział krytyk, historyk i teoretyk sztuki Bożena Kowalska, która od 1983 r. prowadzi plener-sympozjum dla artystów posługujących się językiem geometrii. Z kolei historyk sztuki, marszand Adam Chełstowski opowie o tym, jak zacząć kolekcjonowanie dobrego rzemiosła w XXI w.

Organizatorem Warszawskich Targów Sztuki jest DA Rempex. Partnerami – Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum oraz Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich.