Nieznane prace Jana Tarasina, akwarele Antoniego Starowieyskiego, projekty wzornictwa holenderskiego to tematy niektórych wstaw składających się na program Warsaw by Art - trzydniowego festiwalu warszawskich galerii, który rozpoczyna się w piątek.

W dniach 21–23 wrze­śnia, już po raz dru­gi, w Warszawie odbywa się druga edycja imprezy War­saw by Art, podczas której swoje wnętrza otworzy szesnaście galerii rozsianych po całym mieście. W weekend od 21 do 23 września będzie można je odwiedzić za darmo, a także wziąć udział w szeregu debat, spotkań z artystami i kuratorami.

Głównym założeniem, jakie przyświeca pomysłodawcom Warsaw by Art jest stworzenie społecznej potrzeby i mody na zwiedzanie galerii i instytucji, które prezentują dorobek artystów współczesnych - mówiła na piątkowej konferencji prasowej Beata Roszkowska, przedstawicielka organizatorów akcji. "Warsaw by Art powstał z inicjatywy właścicieli i kuratorów warszawskich galerii sztuki (...) Biorą w nim udział zarówno galerie prywatne jak i galerie o charakterze społecznym, a także instytucje związane z życiem kulturalnym stolicy. Naszym wspólnym celem jest szeroko pojęta promocja sztuki współczesnej oraz budowanie wizerunku Warszawy jako metropolii bogatej kulturowo oraz wzmacnianie jej konkurencyjności w Europie [...]. Warsaw by Art w swoim założeniu jest projektem otwartym, którego celem jest wpisanie się w stały kalendarz imprez kulturalnych Warszawy" – podają organizatorzy.

Wśród wystaw, które będzie można zobaczyć w najbliższy weekend jest m.in. ekspozycja „Jan Tarasin. Odnalezione światy" w Galerii Grafiki i Plakatu. Będzie tam można zobaczyć prace na papierach, płótnie, kalkach, foliach z lat 70. i 80. odnalezione po latach, prawdopodobnie zapomniane przez samego artystę. "We wszystkich pojawiają się tematy znane z późniejszych prac. Widzimy na przykład drabiny, litery, przedmioty tworzące pejzaże" - zapowiadają kuratorzy.

Piękna Gallery przygotowuje natomiast wybór prac artystów z czołówki polskiej sztuki współczesnej - Henryka Stażewskiego, Magdaleny Abakanowicz, Teresy Pągowskiej. Bedzie to pierwsza wystawa w nowej siedzibie galerii przy ul. Emilii Plater 10. Także galeria Retroavangarda przygotowała wystawę zbiorową z pracami m.in. Marcina Berdyszaka, Leona Tarasewicza, Jana Lebensteina czy Koji Kamojiego.

Prom Kultury Saska Kępa przygotował ekspozycję Fotograficznej Encyklopedii Artystów Polskich, których fotografował Maciej Kłoś. Są tu portrety takich twórców jak Danuta Szaflarska, Wiesław Myśliwski, Stanisław Sojka, Janusz Głowacki. Natomiast w galerii BM Housing prezentowany będzie holenderski design m.in. unikatowe lampy Bubble czy Ausum autorstwa Alexa de Witte, czy przedmioty codziennego użytku zaprojektowane przez Stefano Giovanniego i Nike Zupanc.

W programie Warsaw by Art znalazły się również: wernisaże, happeningi, pokazy, projekcje filmów czy dyskusje panelowe.