37. edycja Międzynarodowego Festiwalu "Chopin w barwach jesieni" w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie potrwa od piątku do niedzieli. Jak zapowiadają organizatorzy, na festiwal przyjadą artyści z Polski, Rosji i Francji.

W piątek przed publicznością wystąpi duet fortepianowy Stanisław i Jekaterina Drzewieccy. Zagrają utwory Fryderyka Chopina, J. Zarębskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Antonina Dworzaka oraz Johannesa Brahmsa.

Na sobotę zaplanowano trzy koncerty. Jako pierwszy zagra 18-letni pianista Arsenii Mun z Rosji, zdobywca Grand Prix zeszłorocznego konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam” Bydgoszcz 2017. Spośród utworów Chopina wykona mazurki oraz Balladę g-moll. Melomani usłyszą też w jego wykonaniu utwory Ludwiga van Beethovena i Ferenca Liszta.

Po nim pieśni Chopina, Pauliny Viardot, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza wykona Katarzyna Dondalska – sopran koloraturowy.

Natomiast na godz. 22 zaplanowano koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy” z udziałem wszystkich wykonawców festiwalu oraz aktora Wiesława Komasy, który zaprezentuje fragmenty poezji Romana Brandstaettera „Pieśń o życiu i śmierci Chopina”.

W niedzielę z utworami Chopina wystąpi Trio im. Wiłkomirskich w składzie: Celina Kotz – skrzypce, Maciej Kułakowski – wiolonczela i Łukasz Trepczyński – fortepian.

Na godz. 19 zaplanowano finałowy recital fortepianowy pianisty Philippe Giusiano z Francji, laureata Konkursu Chopinowskiego z 1995 roku. Podczas recitalu solowego zaprezentuje się w dwóch kompozycjach Chopina: Wariacjach na temat „La ci darem la mano” oraz w Koncercie f-moll op. 21.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie "Antonin" oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Dyrektor CKiS Dariusz Grodziński powiedział PAP, że udało się wyremontować obiekt tuż przed festiwalem, "choć stresu, czy zdążymy na czas, nie brakowało podczas trwających jedenaście miesięcy prac".

"To pierwszy tak poważny remont obiektu od lat 70. XX wieku. Pałac został praktycznie rozłożony i na nowo złożony. Remont pochłonął około 4,5 mln zł " - powiedział Grodziński. Na festiwal udało się sprowadzić wymagane instrumenty muzyczne, a pałacyk wyposażono w meble w stylu biedermeierowskim.

Organizatorzy festiwalu umożliwiają wszystkim melomanom dojazd, uruchamiając bezpłatny autobus z Kalisza do Antonina i z powrotem.

Festiwal upamiętnia wizyty Fryderyka Chopina w antonińskim majątku księcia Antoniego Henryka Radziwiłła. Chopin przebywał w Antoninie w latach 1827 – 1829, grał i dawał lekcje księżniczce Wandzie Radziwiłłównie. Tu powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę.

Pierwszy koncert (jako Dni Chopinowskie) odbył się w roku 1982, w 155. rocznicę pierwszej z wizyt Chopina.

Pobyt kompozytora w Antoninie przypomina także salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew dłoni Fryderyka Chopina przechowywany w pałacu.