1 marca w Filharmonii Narodowej i Żelazowej Woli odbędą się koncerty z okazji 208. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Data urodzin kompozytora przez lata była przedmiotem badań - oprócz daty 1 marca 1810 r., brano pod uwagę także 22 lutego 1810 oraz 1 lub 2 marca 1809 r.

Przez wiele lat badacze nie mieli pewności, kiedy Fryderyk Chopin przyszedł na świat. Nawet tablica w kościele św. Krzyża w Warszawie, upamiętniająca złożenie tam serce kompozytora, pierwotnie zawierała datę 2 marca 1809 r., ale już na szkatułce z urną z sercem Chopina, zamurowanej pod tablicą, zapisano inną datę: 1 marca 1810 r. Nikt nie zwrócił wówczas uwagi na tę sprzeczność.

Ferdynand Hoesick, który odnalazł akt cywilny urodzenia kompozytora, rozpropagował w wydanej w latach 1910-11 trzytomowej biografii Chopina datę 22 lutego 1810 r. Dlatego właśnie w 1935 r. tablicę w kościele św. Krzyża zastąpiono nową, ufundowaną przez Instytut Fryderyka Chopina, z datą 22 lutego 1810 r. Nie był to jednak koniec problemów z datą urodzin polskiego kompozytora.

W 1955 roku Bronisław E. Sydow opublikował zwięzłą kronikę życia i twórczości Chopina, w której pojawiła się data urodzin 1 marca 1810 r. Informację tę badacz uzyskał z korespondencji Fryderyka z rodziną, gdzie podany jest dzień jego urodzin - 1 marca. Ponieważ metryki odkryte przez ks. Bielawskiego (akt chrztu) i Hoesicka (akt urodzenia) wskazują jednoznacznie na rok 1810, przyjęto, że kompozytor przyszedł na świat 1 marca 1810 roku. "Przeważającym argumentem, jak sądzimy, był list samego Chopina do prezesa Towarzystwa Polsko-Literackiego w Paryżu, w którym dziękując za wybór na członka, podpisał się +FF. Chopin urodzony dn. 1 marca 1810 r. we wsi Żelazowa Wola w województwie mazowieckim+" – podaje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

"Wydaje się, że możemy dzisiaj stwierdzić, że data 1 marca (ewentualnie noc z 1 na 2 marca) jest znacznie bardziej prawdopodobna niż zapisana w aktach data 22 lutego. Korespondencja rodziny Chopinów daje przykłady potwierdzające tę pierwszą datę, w dwóch przypadkach podając tę informację wprost" - podsumowuje Piotr Mysłakowski z NIFC.

W 208. rocznicę urodzin Chopina, w południe 1 marca, Polskie Radio Chopin nada transmisję koncertu z Żelazowej Woli. Artyści zagrają utwory kompozytora: Introdukcja i polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3, Grand duo concertant E-dur na temat z opery "Robert Diabeł" Meyerbeera, Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65. Utwory wykonane będą na fortepianie historycznym. Wystąpią: pianista Radosław Kurek i wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz.

Tego samego dnia wieczorem w Filharmonii Narodowej wystąpią pianiści: Clare Hammond, Plamena Mangova oraz Nelson Goerner. W programie znalazły się utwory: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika, Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Fryderyka Chopina. Soliści zagrają z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.