„Staramy się nie profilować (tematycznie-PAP) sezonów, ale na wszystkich nas oddziałują te same bodźce. Jest coś takiego w świecie, energii która nas otacza, że wybieramy takie, a nie inne tematy” – powiedziała we wtorek dziennikarzom dyrektor Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska, pytana o wybór premier na nowy sezon.

Bogajewska wyreżyserowała „Gdy przyjdzie sen” na podstawie dramatu Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka. Będzie to pierwsza premiera Teatru Ludowego w tym sezonie. Jak mówiła reżyser, ten spektakl jest „w jakimś sensie o polowaniu na czarownice, o tym czy żyjąc w społeczności można być indywidualnością, czy da się podnieść głowę inaczej niż pozwala na to otoczenie”. To także przedstawienie o miejscu kobiety we współczesnym świecie, zwłaszcza w małych społecznościach. W roli głównej wystąpi Beata Schimscheiner.

Rola i miejsce kobiety w społeczeństwie bedzie także tematem spektaklu "Opowieść podręcznej" na podstawie powieści Margaret Atwood, w reżyserii Marcina Libera, który będzie miął premierę 8 marca przyszłego roku. Zgodnie z zapowiedziami dyrektor Teatru Ludowego, będzie to spektakl „półżartobliwy, półantropologiczny, związany z naszą seksualnością czy raczej historią edukacji seksualnej”.

Wśród kolejnych premier Teatru Ludowego są m.in. : „Mistrz i Małgorzata” w reż. Pawła Passiniego, „Na początku i na końcu czasu” w reż. Katarzyny Deszcz, wiersze Juliana Tuwima przeniesione na scenę przez Magdalenę Miklasz, „To tylko koniec świata” Ewy Rucińskiej czy „Historia edukacji seksualnej” w reż. Anety Groszyńskiej.

W repertuarze Teatru Ludowego znajdą się także premiery przygotowane przez studentów oraz dzieci i młodzież z działającej przy Teatrze Spółdzielni Teatralnej.

Na sierpień zaplanowano próby do spektakli na sezon 2019/2020 – m.in. „Pippi Langstrump” w reż. Maćka Prusaka i „Opowieści o życiu Billy Holiday” Agaty Dudy-Gracz.