W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem organizują wydarzenie o bezprecedensowym charakterze. 2 września w Warszawie rozpocznie się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Kolejne będą organizowane co pięć lat.

Spośród 58 pianistów z 20 krajów zgłoszonych do udziału w konkursie wybranych zostało 30 najlepszych. Liczba ta jest szczególnie znacząca, gdy weźmie się pod uwagę specyfikę konkursu.

Poszukując „prawdziwego brzmienia” muzyki Chopina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od lat eksploruje wykonawstwo na instrumentach historycznych. W skład kolekcji Instytutu wchodzą obecnie fortepiany ulubionych marek Chopina (Pleyel i Erard), brytyjski Broadwood i współczesne rekonstrukcje instrumentów, jakie kompozytor miał do dyspozycji we wczesnym okresie twórczości (kopie warszawskiego Buchholtza i wiedeńskiego Grafa). Brzmienie z epoki stało się jednym z wyznaczników festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz serii fonograficznych instytutu. Celem nowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - oprócz wyłonienia najciekawszych osobowości pianistycznych - jest propagowanie idei oraz podniesienie rangi w życiu koncertowym gry na dawnych fortepianach, która umożliwia lepsze poznanie dzieła poprzez zetknięcie z oryginalną materią i aurą brzmieniową instrumentów, którym kompozycje były dedykowane.

Harmonogram konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar - oprócz dzieł Chopina - będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku, m.in. Michała Kleofasa Ogińskiego czy Marii Szymanowskiej. W trzecim etapie sześcioro finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie, doskonale znana polskiej publiczności, legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego sponsorów, a w szczególności mecenasa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, PKN Orlen, wieloletniego partnera działalności artystycznej Instytutu Chopina, Totalizatora Sportowego oraz KGHM.

Instrumenty

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na potrzeby Konkursu zgromadził aż 19 fortepianów z epoki, które odda do dyspozycji uczestników. Podczas przesłuchań będzie można usłyszeć 5 instrumentów wybranych przez jury do publicznej prezentacji. Są to:

  • Erard (1837, kolekcja Edwina Beunka),
  • Pleyel (1842, kolekcja Edwina Beunka),
  • Broadwood (1847-1848, kolekcja Chris Maene’a),
  • Fryderyk Buchholtz (kopia instrumentu z ok. 1825-26, kolekcja NIFC),
  • Pianoforte Graf (kopia instrument z ok. 1819, kolekcja NIFC).

Transmisje

Jednym z najważniejszych założeń programowych konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Szczególnie istotna zatem będzie realizacja wysokiej jakości przekazu z Konkursu w mediach publicznych. Wszystkie przesłuchania konkursowe dostępne będą na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.

TVP Kultura wyemituje na żywo drugi koncert inauguracyjny 3 września o godz. 19:00, a także przesłuchania finałowe 12 i 13 września o godz. 18:00 oraz koncert laureatów, który odbędzie się 14 września o godz. 19:00. W TVP 1 natomiast będzie można zobaczyć retransmisje z koncertu inauguracyjnego i z koncertu laureatów.

Ponadto, Instytut Chopina udostępni transmisje z całego konkursu na swoim kanale streamingowym i profilu społecznościowym.

Jury konkursu

Claire Chevallier; Dang Thai Son; Nikolai Demidenko; Nelson Goerner; Tobiach Koch; Alexei Lubimov; Janusz Olejniczak; Ewa Pobłocka; Andreas Staier; Wojciech Świtała

Uczestnicy konkursu

Dmitry Ablogin; Benjamin d’Anfray; Aleksandra Bobrowska; Łukasz Byrdy; Łukasz Chrzęszczyk; Eric Clark; Aleksandra Hortensja Dąbek; Yoshiko Furukawa; Antoine de Grolée; Katarzyna Hajduk-Konieczna; Anna Hajduk-Rynkowicz; Naruhiko Kawaguchi; Shintaro Kawahara; Dinara Klinton; Agnieszka Korpyta; Justyna Kreft; Krzysztof Książek; Sijia Ma; Elizaveta Malysheva; Yui Nakamura; Matthias Nauwelaerts; Kamil Pacholec; Agnieszka Porzuczek; Siying Qin; Tomasz Ritter; Joanna Różewska; Aleksandra Świgut; Ewa Tytman-Csiba; Aurelia Vişovan; Maciej Wota

Kalendarium

  • 2 i 3.09 / g. 19.00 - Koncerty inauguracyjne w Studio koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
  • 4-6.09 / godz. 10.00 i 17.00- I etap przesłuchań, Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
  • 8-10.09 / godz. 10.00 i 17.00 - II etap przesłuchań, Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
  • 12 i 13.09 / godz. 18.00 - Koncerty finałowe, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
  • 14.09 / godz. 19.00 - Koncert laureatów, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pełnym przekonaniem i ogromną wdzięcznością dla organizatorów i pomysłodawców przyjęło inicjatywę organizacji I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Wierzę, że to ważne wydarzenie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyczyni się do jeszcze skuteczniejszej promocji twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Chciałabym również podziękować wszystkim młodym artystom, którzy zgłosili swoją gotowość do udziału w Konkursie. Niech wygra najlepszy!” - mówi Wanda Zwinogrodzka, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Muzyka Fryderyka Chopina zawsze będzie wizytówką Polski na świecie, ale i pomostem łączącym kolejne pokolenia Polaków. Dlatego z pełnym przekonaniem i przyjemnością PKN ORLEN zaangażował się we wsparcie I edycji Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Cieszymy się, że ten projekt zainicjowany jest w setną rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Jestem przekonany, że dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej to będzie okazja do wysłuchania w oryginalnym brzmieniu muzyki Chopina. Muzyki, która od pokoleń wzrusza, uczy i towarzyszy nam w najważniejszych momentach” - zaznacza Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

„Muzyka Fryderyka Chopina była, jest i będzie ponadczasowa. Zawsze brzmi pięknie, jednak w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości nabiera szczególnego znaczenia. Doskonale o tym wiemy, dlatego bez wahania przyjęliśmy zaproszenie by zostać partnerem I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Jestem pewny, że będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku - powiedział Olgierd Cieślik, prezes Zarządu Totalizatora Sportowego. - Przypomnę, że Totalizator Sportowy od dziesięcioleci wspiera kulturę narodową. Wśród wydarzeń dla nas najważniejszych znalazły się również te, które są związane z Fryderykiem Chopinem i jego twórczością” - dodał Olgierd Cieślik.