Grand Prix jubileuszowej 10. edycji Solanin Film Festiwalu w Nowej Soli (Lubuskie) zdobył film „Over the Limit” w reżyserii Marty Prus. Film przedstawia decydujący rok w życiu rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun.

W tym roku polscy twórcy przysłali na ten festiwal 201 produkcji. Organizatorzy wybrali 30 filmów, które walczyły o nagrody w trzech kategoriach: kina offowego, kina niezależnego i animacji – poinformował w niedzielę rzecznik Festiwalu Jakub Gibowski

Obraz „Over the Limit” przedstawia decydujący rok w życiu rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun – jej walki o występ na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego.

„Przyznajemy nagrodę dla filmu, który poprzez mistrzostwo realizacji zaciera granice miedzy dokumentem a fabułą. Za stawianie pytań o cenę sukcesu, o limit ludzkich możliwości, a przede wszystkim o moralno-etyczną ocenę przesuwania granic” – powiedziała przewodniczący Jury Festiwalu, aktorka Urszula Grabowska.

To już trzeci trumf Marty Prus. na nowosolskim festiwalu. Jej poprzednie filmy "Mów do mnie" oraz "Ciepło – zimno" zdobyły najwyższe nagrody w latach 2016 i 2017.

W konkursie kina offowego poziom był tak wysoki, że jury zdecydowało się przyznać trzy wyróżnienia i dwie nagrody. Wyróżnienie otrzymały filmy „Między nami” w reż. Macieja Millera, „Niebo bez gwiazd” Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz oraz obraz Jakuba Radeja „Sweet Home Czyżewo”. Nagrody w tym konkursie przypadły filmom: „Obcy na mojej kanapie”, reż. Grzegorz Brzozowski – w kategorii najlepszy dokument oraz „Okna, okna” Wojciecha Solarza za najlepszą fabułę.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Konkurs Animacji: „Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji” reż. Agnieszka Waszczeniuk; Kino Niezależne - „Syzyfy”, reż. Jan Gruszka.

„Oprócz tegorocznych laureatów poznaliśmy także najlepszy film dziesięciolecia. Tym razem w roli jury wcielili się dziennikarze. Statuetka powędrowała do Pawła Jóźwiak-Rodana, twórcy filmu „Mama, Tata, Bóg i Szatan” - zwycięzcy pierwszej edycji Solanina” – dodał Gibowski.

Podczas tegorocznego festiwalu jego publiczność miała okazję do obejrzenia 120 filmów, wybrania się na koncerty, wystawy artystyczne i spotkanie z gwiazdami polskiego kina. Projekcje odbywały się w Nowosolskim Domu Kultury oraz Bibliotece Miejskiej. Festiwal otworzył film "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, a zamknął nagrodzony w Cannes film "Dogman" Matteo Garrone.

Jak wskazują organizatorzy, Festiwal jest skierowany głównie do młodych miłośników kina, chcących nie tylko poznawać twórczości profesjonalistów, ale i samemu spróbować swoich sił w sztuce filmowej. W dotychczasowej jego historii do konkursów zgłoszono ponad 1400 filmów.