Brytyjski wiolonczelista Steven Isserlis – potomek fundatora XVI-wiecznej synagogi Remu na krakowskim Kazimierzu – będzie jedną z gwiazd 43. Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa od 15 do 31 sierpnia.

Wydarzenie, organizowane przez Fundację Capella Cracoviensis, jest muzyczną wędrówką po zabytkach dawnej stolicy.

W tegorocznym programie znalazło się 19 koncertów. Wśród najważniejszych dyrektor artystyczny Stanisław Gałoński wymienił m.in. brytyjskiego wiolonczelisty Stevena Isserlisa.

Steven Isserlis – zaznaczył na środowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu – jest potomkiem krakowskiego rabina Mojżesza ben Izraela Isserlesa, zwanego Remu (skrót pochodzi od rabin Mojżesz Izrael). To dla Mojżesza jego ojciec Izrael ben Józef ufundował w XVI w. słynną, stojącą do dziś na krakowskim Kazimierzu, synagogę Remu – miejsce pielgrzymek Żydów z całego świata.

Reklama

Steven Isserlis po raz pierwszy wystąpi na festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Dla uczczenia pamięci o przodkach da kameralny koncert w synagodze Remu – będzie to koncert prywatny.

Reklama

Otwarty dla publiczności, biletowany koncert Isserlisa odbędzie się 17 sierpnia w Filharmonii Krakowskiej. Z Brytyjczykiem wystąpi ceniona w USA pianistka Ya-Fei Chuang. W repertuarze znajdą się utwory Jona Sebastiana Bacha, Bogusława Martinu, Roberta Schumanna i Cesara Francka.

Festiwal zainauguruje koncert rosyjskiego pianisty Grigorija Sokołowa. Podczas wieczoru w Filharmonii Krakowskiej melomani usłyszą utwory Józefa Haydna oraz Franciszka Schuberta.

Sokołow od lat jest stałym gościem festiwal w Krakowie, a jego koncerty – podkreśliła rzeczniczka festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz – zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Krzysztofowi Pendereckiemu, który w tym roku obchodzi 85. urodziny, poświęcony będzie finałowy koncert 43. festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Kompozycje sławnego polskiego artysty rozbrzmią w kościele oo. Augustianów, ich wykonawcami będą: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Collegium Zielińskiego, Bartosz Koziak (wiolonczela) pod dyrekcją Macieja Tworka.

Wśród gości tegorocznego festiwalu są także m.in. klawesynistka Elżbieta Stefańska, flecista Leszek Długosz, gitarzysta Piotr Przedbora.

„Chcę promować nie siebie, a muzykę dawną i muzykę klawesynową” – powiedziała na środowej konferencji prasowej Elżbieta Stefańska. Jak dodała, stara się młodych zainteresować taką muzyką i szuka talentów.

Podczas wieczoru 18 sierpnia ze Stefańską w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach wystąpi Mariko Kato – klawesynistka i pianistka z Japonii, była studentka Stefańskiej. Artystki wykonają utwory Jana Sebastiana Bacha, Muzia Clementiego, Francoisa Couperina oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Krakowskiemu festiwalowi od pięciu lat towarzyszy bliźniacza impreza na Ukrainie, czyli Muzyka w Starym Lwowie.