Dwadzieścia lat temu powstała Era Jazzu – cykl koncertów klubowych i galowych najwybitniejszych gwiazd współczesnego jazzu oraz znaczące przedsięwzięcie kulturalne plasowane w czołówce europejskich i polskich imprez jazzowych. Kulminacją Ery Jazzu jest coroczny, wielodniowy, Aquanet Jazz Festival, który obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów. Od lat realizowany jest także Poznań Jazz Project promujący młodych, poznańskich muzyków.

„Kiedy jesienią 1998 roku startowałem z Erą Jazzu – mówi Dionizy Piątkowski, pomysłodawca i szef Ery Jazzu – wiedziałem, że ma to być impreza inna niż wszystkie dotychczasowe, podobne festiwale w Polsce. Przede wszystkim postawiłem na ekskluzywność i prestiż wydarzeń, a co za tym idzie, na taki dobór artystów, by ich koncertami przerwać tuzinkowość innych prezentacji. Stąd też wielu artystów pojawiało się pod szyldem Ery Jazzu po raz pierwszy w Polsce. I zawsze – co jest już regułą imprezy – na jedynych koncertach w kraju. Oczywiście, Era Jazzu nie może wyzbyć się możliwości prezentowania wielkich gwiazd jazzu, ale sam projekt daje ogromne możliwości pokazywanie także tych, których kariery rozgrywają się głównie w Ameryce czy w Europie. Z jednej więc strony wielkie, komercyjne i jazzowo populistyczne nazwiska jak Diana Krall, Al Di Meola, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Jan Garbarek, Cassandra Wilson, John McLaughlin, Dee Dee Bridgewater, Joe Zawinul; z drugiej strony artyści, którzy – właśnie poprzez koncerty Ery Jazzu – zaistnieli wspaniale w polskiej świadomość artystycznej. Lista ta jest niezwykle długa, ale jest także powodem mojej dumy. Przedstawiłem polskiej publiczności po raz pierwszy takie znamienite osobowości, jak Patricia Barber, Dianne Reeves, China Moses, Nnena Freelon, Mariza, Angelique Kidjo, Abbey Lincoln, cały nurt chicagowskiej New Black Music, wyśmienitych innowatorów Carlę Bley, Dino Saluzzie’go, Davida Murray’a...”

Jubileuszowy koncert „Era Jazzu-gramy już 20 lat!” w prestiżowej Auli UAM odbędzie się w sobotę 24 listopada. Gwiazdą wieczoru będzie najwybitniejsza skrzypaczka jazzu, Regina Carter – genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie, honorowana najważniejszymi laurami oraz uznawana od lat przez prestiżowy magazyn Down Beat za Jazzową Skrzypaczkę Roku.

„Koncert galowy to także okazja przestawienie projektów, jakie przygotowali laureaci Nagrody Ery Jazzu – mówi Dionizy Piątkowski – Być może jest to zbieg okoliczności albo artystyczne przeznaczenie, które laureatów Nagrody Ery Jazzu skupiło w zespole, który roboczo określić można jako Era Jazzu All Stars. To dość symptomatyczne i niezwykle budujące gdy nasi laureaci stają się ważnymi osobistościami nowego, polskiego jazzu a Nagroda Ery Jazzu staje się swoistą przepustką do kariery. Perkusista Adam Zagórski jest laureatem nagrodzonego w 2016 roku kwartetu Zagórski / Skowroński / Mucha / Tuźnik, gitarzysta Piotr Scholz otrzymał Nagrodę Ery Jazzu w 2017 roku a harmonijkarz Kacper Smoliński to nasz tegoroczny laureat. Teraz wspólnie z basistą Damianem Kostką i saksofonistą Kubą Marciniakiem tworzą Weezdob Collective. Swój nowy zespół przedstawi, uwielbiany w Poznaniu, gitarzysta Dawid Kostka – także laureat Nagrody Ery Jazzu. Koncerty te będą premierą najnowszych płyt naszych laureatów”.

Gala „Era Jazzu – gramy już 20 lat!” będzie także premierą nowych wydawnictw. Przygotowywany jest trzypłytowy CD-box z nagraniami największych gwiazd Ery Jazzu, prezentacją nagrań młodego, polskiego jazzu oraz zestaw obejmujący realizowany od lat Poznań Jazz Project – czyli koncertowe nagrania legend jazzu z poznańskimi muzykami (Jean-Luc Ponty z Poznań Jazz Philharmonic Orchestra - Piotra Scholza, Tingvall Trio z Kacprem Smolińskim, Chico Freeman z kwartetem Dawida Kostki oraz Ron Carter Trio z Krzesimirem Dębskim). W limitowanej, kolekcjonerskiej edycji ukaże się winylowy LP z nagraniami poznańskich formacji Weezdob Collective oraz Dawid Kostka Trio+. Dodatkowo premierę mieć będzie CD „Star Cadillac” – Weezdob Collective oraz nowy krążek kwintetu Dawida Kostki. Universal Music przedstawi także dwupłytowy CD z nagraniami artystów, którzy byli bohaterami koncertów Ery Jazzu w latach 1998-2018.

Era Jazzu: gramy już 20 lat! | 24 listopada 2018 | Poznań, Aula UAM