Wybitni jazzmani, m. in. saksofonista i skrzypek Michał Urbaniak, pianista Leszek Możdżer czy muzycy grupy Osjan, wystąpią na rozpoczynającym się czwartek w Kielcach "Memorial to Miles" Targi Kielce Jazz Festival.

Festiwal ku czci legendarnego amerykańskiego trębacza Milesa Davisa, odbywa się w Kielcach we wrześniu, od kilkunastu lat. Imprezę organizują wspólnie Kieleckie Centrum Kultury (KCK) i Targi Kielce.

W czwartek wieczorem wystąpi Kuba Kowalski Quartet. Grupa trębacza, ucznia kieleckiej szkoły muzycznej Jakuba Kowalskiego, powstała jesienią 2017 r. Zespół sięga po standardy muzyki jazzowej takich twórców jak m. in.: Herbie Hancock, John Coltrane, Chris Botti, prezentuje także własne kompozycje.

Trio tworzone przez pianistę Leszka Możdżera, szwedzkiego basistę i wiolonczelistę Larsa Danielssona oraz perkusistę z Izraela Zohara Fresco, zaprezentuje się kieleckiej publiczności w piątek.

Na sobotę zaplanowano dwa koncerty. Z projektem "Primitivo" wystąpi formacja Oleś Brothers & Antoni Gralak. Artyści znani z niekonwencjonalnego podejścia do jazzu tworzą muzykę przepełnioną oryginalnością i autorską wizją.

Tego dnia w kolejnym koncercie zaprezentuje się francuski gitarzysta Tom Ibarra z zespołem. Ibarra (ur. 1999 r.), okrzyknięty wschodzącą nadzieją europejskiego jazzu, na przestrzenni ostatnich lat wygrywał międzynarodowe konkursy. Komponuje, inspirując się fuzją jazzu, rocka i funku.

W niedzielę w KCK zagra legendarny zespół Osjan - z Jackiem Ostaszewskim, Wojciechem Waglewskim, Milo Kurtisem i Radosławem Nowakowskim. W grze zespołu obecna jest niemal cała światowa kultura muzyczna – brzmienia i frazy inspirowane muzyką indyjską, folklorem afrykańskim, arabskim i dalekowschodnim, muzyka klasyczna i jazz.

W finale kieleckiego festiwalu wystąpi światowej sławy saksofonista, skrzypek, kompozytor i aranżer Michał Urbaniak. Wielokrotnie współpracował z takimi mistrzami jazzu jak m. in.: Quincy Jones, Billy Cobham, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller. Skorzystał z zaproszenia samego Milesa Davisa, by nagrać partie na jego album "Tutu". Urbaniak występował kilkakrotnie w Carnegie Hall w Nowym Yorku oraz w wielu znanych światowych klubach jazzowych. Nagrał ponad 60 albumów.

Miles Davis - król jazzu, legendarny trębacz z USA, współtwórca kilku stylów jazzowych - urodził się w 1928 r. w Alton w stanie Illinois. Grał od 13. roku życia. W 1983 i 1989 r. wystąpił na Jazz Jamboree w Warszawie. Zmarł 28 września 1991 r. W Kielcach we wrześniu odbywają się doroczne koncerty poświęcone pamięci Davisa. Na placu przed KCK stoi jego pomnik, odsłonięty w 10. rocznicę śmierci artysty staraniem Kieleckiego Klubu Jazzowego.