Ponad 40 wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki, sztuk wizualnych i filmu znalazło się w programie tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Imprezie, która odbędzie się w dniach 7-16 września, towarzyszyć będzie hasło "Kultura Buntu".

Organizowany od 16 lat w przestrzeni miejskiej festiwal jest jedną z najważniejszych kulturalnych imprez Łodzi. Prezentowane na nim wydarzenia artystyczne poprzez uniwersalny język sztuki odwołują się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem czterech kultur i narodowości - polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

"Przed nami 10 dni święta wielokulturowej Łodzi. To m.in. spektakle, niezwykłe koncerty, znakomite nazwiska wybitnych artystów, wystawy, wiele aktywności w przestrzeni publicznej. Dla każdego mieszkańca, a także turystów, którzy będą uczestniczyć w festiwalu, Łódź Czterech Kultur przygotowała wiele atrakcji" – zapowiedział w środę podczas prezentacji programu festiwalu wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Ideą przewodnią ponad 40 wydarzeń artystycznych wrześniowej imprezy będzie "Kultura Buntu". Jak wyjaśniła Joanna Podolska, dyrektor organizującego festiwal Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, to hasło nawiązuje do 50. rocznicy buntów różnych grup społecznych na całym świecie w 1968 r.

"Na szerokim polu, głównie przez sztukę chcemy zobaczyć, co wiedzieliśmy o tym, co się działo w tamtym okresie na świecie. Poprzez różne wydarzenia artystyczne, chcemy ukazać, co z buntu 1968 roku dostrzegamy dziś w naszej kulturze, myśleniu, przestrzeni i jak go obecnie oceniamy" – wyjaśniła.

Piątkowski poinformował, że znacząca część festiwalowych wydarzeń będzie dostępna bezpłatnie w przestrzeni miejskiej. Pozostałe będą odbywały się na terenie kilkunastu miejskich instytucji oraz w klubach.

Atrakcją pierwszego dnia będzie koncert "Rebel Babel: Orkiestra Czterech Kultur" pod kierownictwem L.U.C.-a i z udziałem m.in. Kayah, Bovskiej, Grubsona, czy Zeusa wspartych przez orkiestry reprezentacyjne łódzkiego MPK i Poczty Polskiej.

"To będzie zderzenie nie tylko wielu kultur, ale także energii lokalnych orkiestr oraz solistów. To wszystko będzie działo się w duchu dialogu, który będzie można poczuć, bo odbywa się nie tylko między muzykami, ale także publicznością" – podkreśliła Bovska.

Na scenie na Starym Rynku wystąpi też grupa Balcanscream, grająca bałkański mix jazzu, sampli i hip-hopu. Wśród pozostałych muzycznych atrakcji znalazła się gala w Teatrze Muzycznym, na której m.in. Maria Peszek, Daria Zawiałow, Tymon Tymański, Tomek Makowiecki wykonają piosenki francuskiego wokalisty Serge'a Gainsbourga.

Z kolei na scenie klubokawiarni Format w Fabryce Sztuki w cyklu "Na Wschód" zagrają: rosyjski duet AIGEL, Igor Boxx z projektem Fyodor, inspirowanym twórczością Dostojewskiego, a także w dj-skim secie Konstatnty Usenko.

Wśród propozycji teatralnych znalazły się m.in.: premiera spektaklu Agnieszki Jakimiak "Gala '68. Wolność to luksus". Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska wystawi "Karierę doktora Rusa", zainspirowaną postacią Franciszka Skaryny. Będzie można zobaczyć też "Dybuka" w reż. Mai Kleczewskiej i wykonaniu Teatru Żydowskiego w Warszawie, a stołeczny Teatr Dramatyczny i Malabar Hotel pokaże "Tutli Putli", głośne przedstawienie oparte na operetce Witkacego.

Tłem dla wielu festiwalowych atrakcji odbywających się na Starym Rynku ma być artystyczna instalacja autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego, która – jak zaznaczyli artyści - ma nawiązywać do idei buntu. Swój performans-instalację zaprezentuje również Anna Baumgart, która razem z 55 kobietami zasiądzie przy stole na scenie w Teatrze Nowym po to, by wskazać najważniejsze dla regionu kobiece postaci i dyskutować o aktualnej sytuacji kobiet w Polsce.

W programie znalazło się również wiele wystaw – w tym "Biegnij. Stary świat jest za tobą", która wykorzystując filmowe kadry i etiudy studentów łódzkiej Szkoły Filmowej ma ukazać pejzaż dekady lat 60. i 80.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to tradycyjnie już działania edukacyjne i spotkania, odwołujące się do wielokulturowej historii miasta. Centrum Dialogu przygotowało lekcje dla uczniów w różnym wieku, a całe rodziny mogą się wybrać na wędrówkę szlakiem otwartych świątyń, wysłuchać wykładów i poznać cztery wyznania, które budowały Łódź.

Cykl wydarzeń, wśród których znalazły się również m.in. gra miejska "Kładę cię teraz do snu" oraz potańcówka w Hotelu Grand, zakończy w niedzielę 16 września podwójny koncert. W Teatrze Nowym wystąpi najpierw Ania Rusowicz ze swoim najnowszym projektem "niXes", a następnie izraelska kompozytorka i wokalistka Efrat Cohen z formacją Fafa Galoure.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1,2 mln zł, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 tys. zł oraz dotacje od partnerów i sponsorów.