Wiele kultur i tradycji z całego świata, pomimo swego unikatowego charakteru i wysokiej wartości artystycznej, wciąż pozostaje nieznane szerokiej publiczności. Brave Festival chce to zmienić. Czeka nas dużo muzyki, teatru i tańca oraz spotkań z artystami, którzy mają do powiedzenia coś ważnego.

Jak mówi pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, Grzegorz Bral, tegoroczna edycja pod hasłem „Widzialni/Niewidzialni" odkryje przed widzami szereg nieznanych, zaskakujących, nieraz szokujących zjawisk. Brave wraca do źródła i idei festiwalu, która polega na udzielaniu głosu osobom wykluczonym i marginalizowanym.

Film promocyjny daje przedsmak tego, co czeka nas podczas najbliższej, 13. edycji festiwalu. W tym roku Brave Festival wraca do korzeni, a bohaterami czyni Widzialnych/Niewidzialnych. – Wracamy do naszej źródłowej idei: festiwalu od odważnych dla odważnych, pokazującego rzeczy nieznane, zaskakujące, nieraz szokujące – mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Temat tej edycji odwołuje się do osamotnionych, wykluczonych lub porzuconych. Wśród Widzialnych/Niewidzialnych są zarówno artyści profesjonalni, jak i reprezentujący małe lokalne społeczności. - Pochodzą z różnych zakątków świata, a łączy ich to, że poprzez muzykę, teatr i taniec chcą zostać usłyszani i dostrzeżeni. Wykorzystajmy szansę na to, żeby ich spotkać – dodaje.

Formuła Brave Festival 2018 jest rozbudowana. W ramach głównej ścieżki zobaczymy spektakle i koncerty 13 artystów lub grup, pochodzących z pięciu kontynentów. Będzie też okazja do bliższego poznania twórców podczas Brave Meetings, czyli spotkań po przedstawieniach, oraz pogłębienia wiedzy i szlifowania umiejętności w trakcie warsztatów. Nie zabraknie też spotkań literackich. Z kolei w ramach 12. Przeglądu Filmowego Brave: forbidden Cinema zobaczymy w sumie 20 filmów podzielonych na cztery cykle, w tym część konkursową, gdzie publiczność wybierze laureata.

Przez 10 dni bądź blisko świata

Brave Festival potrwa od 13 do 22 lipca. Festiwal otworzą wirtuozi skrzypiec, kontrabasów, wiolonczeli i altówek – dawniej filharmonicy m.in. w Aleppo i Damaszku, dziś uchodźcy w krajach Europy Zachodniej. SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra) to jedyna w Europie orkiestra symfoniczna złożona z syryjskich filharmoników. Więcej >>

Co zobaczymy w kolejnych dniach? Przyjrzyjmy się kilku wydarzeniom z ruchem, muzyką i śpiewem w roli głównej. Niezwykłym doświadczeniem będzie spektakl „Requiem dla Alcaraván” Lukasa Avendaño, przedstawiciela trzeciej płci – kobiecych mężczyzn z meksykańskiego regionu Oaxaca.

Artyści Albino Revolution Cultural Troupe zagrają na tanzańskich bębnach kinganga, djembe oraz ngoma i zaśpiewają pieśni tradycyjne oraz własne. Z pasją i ekspresyjnie opowiedzą o koszmarnym losie albinosów w tym kraju. Więcej >> Usłyszymy też pieśni protestu i oporu z Kolumbii, w wykonaniu Los Paveros Por La Tierra, walczących o swoją ziemię z wielkimi koncernami i posiadaczami ziemskimi.

– Na Brave Festival dotykamy rzeczywistego, różnorodnego świata, z namiętnościami, problemami, niedoskonałościami, ale za to nieuproszczonego, niewygładzonego
i brzmiącego autentycznym głosem. To esencja festiwalu – podkreśla Grzegorz Bral.

Nie zabraknie wydarzeń dla miłośników tańca. ILL-Abilities, międzynarodowa grupa b-boyów, czyli tancerzy breakdance, pokaże, jak fenomenalne możliwości ma ludzkie ciało – niezwykłe jest to, że każdy z nich jest niepełnosprawny. Więcej >>

Wydarzeniem będzie też zakończenie festiwalu. Usłyszymy Ghetto Classics, młodą orkiestrę symfoniczną ze slumsów Nairobi. Z kenijskimi muzykami wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) oraz instrumentaliści NFM Filharmonia Wrocławska Wspólnie wykonają m.in. utwór polskiego kompozytora „Historia Hip Hopu”. Więcej >>

Bilety w sprzedaży

Bilety na wydarzenia 13. edycji Brave Festivalu można kupić online na www.bravefestival.pl i www.eventim.pl oraz w punktach sprzedaży Eventim (m.in. Empik, Saturn, MediaMarkt). Wejściówki na seanse filmowe kupimy w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Od początku Brave Festival cały dochód z biletów i karnetów jest przekazywany międzynarodowej organizacji humanitarnej ROKPA – na rzecz ubogich i osieroconych dzieci w Tybecie. Podczas dotychczasowych 12 edycji festiwalu zebrano łącznie ponad 840 tys. zł. Te środki pozwoliły sfinansować m.in. projekty edukacyjne.
Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Cały dochód pozyskany ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji ROKPA International finansującej przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym i edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży z różnych krajów świata.

Brave Festival jest międzynarodowym wydarzeniem odbywającym we Wrocławiu już od 2005 roku, którego celem jest prezentowanie kultur i tradycji z całego świata, które pomimo swego unikatowego charakteru i wysokiej wartości artystycznej, wciąż pozostają nieznane szerokiej publiczności. W poprzednich latach na festiwalu prezentowali się artyści z takich krajów jak Togo, Brazylia, RPA, Iran czy Indie. Brave Festival jest wydarzeniem o charakterze charytatywnym, a cały dochód pozyskany ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji ROKPA International finansującej przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym i edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży z różnych krajów świata.

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” dofinansowane ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

„Brave Festival” – festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na www.bravefestival.pl