Strefa Kultury Wrocław to instytucja kulturalna powstała 17 styczna 2018 r., której działalność skupia się na organizacji festiwali, prowadzeniu programów animacyjnych i edukacyjnych oraz prowadzeniu miejsc kultury.

W środę we Wrocławiu podczas konferencji prasowej zapowiedziano wydarzenia zaplanowane na lato i jesień 2018 roku oraz podsumowano pierwsze półrocze festiwalowej działalności instytucji.

Wśród nadchodzących wydarzeń zapowiedziano m.in. jubileuszową, 25. odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta, który łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną – także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Cykl koncertów rozpocznie się 1 lipca i co niedzielę gościć będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Jak tłumaczył dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński, „nazwa +Non Sola Scripta+ wywodzi się z założenia, że to, co nie zostało zapisane, a jest przedmiotem improwizacji wykonawcy jest jednym z istotnych elementów programu tego festiwalu”.

„Niegdyś Wrocław był stolicą organów Europy. Chopin w drodze do Wiednia zatrzymał się właśnie we Wrocławiu, aby posłuchać tytularnego organisty kościoła św. Elżbiety. Pożar tego kościoła w 1976 roku zniweczył pewien cykl koncertów, który tam się odbywał i trzeba było tą lukę wypełnić i tę rolę spełnia właśnie od 25 lat festiwal Non Sola Scripta” – mówił.

Podkreślił, że tegoroczny festiwal będzie festiwalem premier. „Koncert inauguracyjny z udziałem Konstantego Andrzeja Kulki będzie prawykonaniem koncertu Mendelssohna przy udziale organów. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi także grecka organistka, Ourania Gassiou, która jest tytularną organistką filharmonii w Atenach” – zapowiedział. Gościem festiwalu będzie także rzymski organista Giampaolo di Rosa, czy pochodząca z Litwy Renate Lesieur.

W lipcu na Stadionie Miejskim we Wrocławiu odbędzie się także 2. edycja festiwalu Music Power Explosion, którą Strefa Kultury organizuje wspólnie z agencją Prestige MJM. Do stolicy Dolnego Śląska przyjadą DJe z całego świata, w tym Tiesto, Steve Aoki i Fall Out Boy. Z kolei w dniach 4-7 października po raz 6. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada", gośćmi którego będą artyści z całego świata. Festiwal zaprezentuje różne formy teatru, w tym teatr klasyczny, nowatorski, lalkowy oraz teatr tańca.

W ciągu pierwszego półrocza swojej działalności Strefa Kultury zorganizowała trzy edycje dużych imprez kulturalnych, w tym festiwal Jazz nad Odrą, na który łącznie przyjechało 120 muzyków. Gwiazdami festiwalu byli m.in. amerykański klarnecista Eddie Daniels, japoński pianista Kei Akagi i amerykański trębacz Tom Harrell. Kulminacją 54. edycji był Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Tegoroczny festiwal przyciągnął 35 tys. melomanów. Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreślił, że w tym roku festiwal odbywał się w nowej formule - wprowadzono plenerowe koncerty na Placu Społecznym. „Dzięki temu, że mieliśmy scenę plenerową, na której prezentowali się przede wszystkim uczestnicy konkursu, młodzi wybitni muzycy, a także gwiazdy festiwalu, każdy mógł posłuchać muzyki improwizowanej; zdobywamy przez to nową publiczność” – tłumaczył.

Po raz siódmy odbyła się również we Wrocławiu Europejska Noc Literatury. W tym roku przestrzenią literackich czytań było Przedmieście Oławskie, a fragmenty prozy czytane przez znane postaci polskiej kultury stworzyły opowieść o nieprzystawaniu i obcości. 12 tys. wrocławian w 10 przedmiejskich lokalizacjach usłyszało teksty 10 europejskich autorów.

Kilka tysięcy widzów zgromadziła też 10. edycja WROsound – festiwalu, który łączy hip-hop, muzykę elektroniczną, jazz i miejskie brzmienia. Kuratorem mijającej edycji był pochodzący z Wrocławia zespół EABS.