Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta, festiwal Music Power Explosion czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada” to wydarzenia zaplanowane na nadchodzące miesiące przez Strefę Kultury Wrocław.

Strefa Kultury Wrocław to instytucja kulturalna powstała 17 styczna 2018 r., której działalność skupia się na organizacji festiwali, prowadzeniu programów animacyjnych i edukacyjnych oraz prowadzeniu miejsc kultury.

W środę we Wrocławiu podczas konferencji prasowej zapowiedziano wydarzenia zaplanowane na lato i jesień 2018 roku oraz podsumowano pierwsze półrocze festiwalowej działalności instytucji.

Reklama

Wśród nadchodzących wydarzeń zapowiedziano m.in. jubileuszową, 25. odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta, który łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną – także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Cykl koncertów rozpocznie się 1 lipca i co niedzielę gościć będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Jak tłumaczył dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński, „nazwa +Non Sola Scripta+ wywodzi się z założenia, że to, co nie zostało zapisane, a jest przedmiotem improwizacji wykonawcy jest jednym z istotnych elementów programu tego festiwalu”.

Reklama

„Niegdyś Wrocław był stolicą organów Europy. Chopin w drodze do Wiednia zatrzymał się właśnie we Wrocławiu, aby posłuchać tytularnego organisty kościoła św. Elżbiety. Pożar tego kościoła w 1976 roku zniweczył pewien cykl koncertów, który tam się odbywał i trzeba było tą lukę wypełnić i tę rolę spełnia właśnie od 25 lat festiwal Non Sola Scripta” – mówił.

Podkreślił, że tegoroczny festiwal będzie festiwalem premier. „Koncert inauguracyjny z udziałem Konstantego Andrzeja Kulki będzie prawykonaniem koncertu Mendelssohna przy udziale organów. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi także grecka organistka, Ourania Gassiou, która jest tytularną organistką filharmonii w Atenach” – zapowiedział. Gościem festiwalu będzie także rzymski organista Giampaolo di Rosa, czy pochodząca z Litwy Renate Lesieur.

W lipcu na Stadionie Miejskim we Wrocławiu odbędzie się także 2. edycja festiwalu Music Power Explosion, którą Strefa Kultury organizuje wspólnie z agencją Prestige MJM. Do stolicy Dolnego Śląska przyjadą DJe z całego świata, w tym Tiesto, Steve Aoki i Fall Out Boy. Z kolei w dniach 4-7 października po raz 6. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada", gośćmi którego będą artyści z całego świata. Festiwal zaprezentuje różne formy teatru, w tym teatr klasyczny, nowatorski, lalkowy oraz teatr tańca.

W ciągu pierwszego półrocza swojej działalności Strefa Kultury zorganizowała trzy edycje dużych imprez kulturalnych, w tym festiwal Jazz nad Odrą, na który łącznie przyjechało 120 muzyków. Gwiazdami festiwalu byli m.in. amerykański klarnecista Eddie Daniels, japoński pianista Kei Akagi i amerykański trębacz Tom Harrell. Kulminacją 54. edycji był Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Tegoroczny festiwal przyciągnął 35 tys. melomanów. Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreślił, że w tym roku festiwal odbywał się w nowej formule - wprowadzono plenerowe koncerty na Placu Społecznym. „Dzięki temu, że mieliśmy scenę plenerową, na której prezentowali się przede wszystkim uczestnicy konkursu, młodzi wybitni muzycy, a także gwiazdy festiwalu, każdy mógł posłuchać muzyki improwizowanej; zdobywamy przez to nową publiczność” – tłumaczył.

Po raz siódmy odbyła się również we Wrocławiu Europejska Noc Literatury. W tym roku przestrzenią literackich czytań było Przedmieście Oławskie, a fragmenty prozy czytane przez znane postaci polskiej kultury stworzyły opowieść o nieprzystawaniu i obcości. 12 tys. wrocławian w 10 przedmiejskich lokalizacjach usłyszało teksty 10 europejskich autorów.

Kilka tysięcy widzów zgromadziła też 10. edycja WROsound – festiwalu, który łączy hip-hop, muzykę elektroniczną, jazz i miejskie brzmienia. Kuratorem mijającej edycji był pochodzący z Wrocławia zespół EABS.