„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, koncert „Arie Oper Świata” oraz gala baletowa „Grand pas…!” to letnie propozycje Opery Krakowskiej; zostaną wystawione na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Wieczory na wawelskim wzgórzu to część Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Jak poinformowali organizatorzy, „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reż. Laco Adamika - prezentowany 23 i 25 czerwca - wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„To doskonałe dzieło, jedna z najpiękniejszych pozycji polskiej literatury operowej” – powiedział cytowany w informacji prasowej reżyser. Zwrócił uwagę, że Moniuszko stworzył ten utwór po nieudanym powstaniu styczniowym, by podnieść na duchu polskie społeczeństwo.

„Tradycja wystawiania opery akcentuje przede wszystkim patriotyczne treści. Pomniejsza się często jego teatralne piękno, komediowe sytuacje, losy ciekawych kolorowych postaci, zanurzonych w staropolskiej atmosferze. W moich inscenizacjach staram się odczytać wartości teatralne tego dzieła” – wyjaśnił Adamik.

W „Strasznym dworze” wystąpią m.in. Tomasz Kuk (Stefan), Katarzyna Oleś-Blacha i Ewelina Wiśniecka (Hanna), Monika Korybalska (Jadwiga). Solistom towarzyszyć będzie chór, balet i orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Wajraka.

Podczas koncertu „Arie Oper Świata” - 29 czerwca - zaśpiewa sopranistka Aleksandra Kurzak, która występuje na najbardziej prestiżowych scenach operowych, a publiczność zna ją m.in. z Metropolitan Opery. W programie wieczoru znajdą się m.in. arie z oper Giuseppe Verdiego - „Traviata”, „Otello”, „Don Carlos” - i Giacomo Pucciniego - „Madame Butterfly”, „Tosca”, „Manon Lescaut” i „Turandot”.

„Jestem dumna, że mogę wystąpić w tym królewskim plenerze. (...) Tym razem będą nowości przygotowane z myślą o krakowskim koncercie. (...) Bardzo lubię koncerty na wolnym powietrzu, chociaż oczywiście trudniej jest śpiewać do mikrofonu niż w profesjonalnej sali z dobrą akustyką. W zamkniętej przestrzeni, przynajmniej w moim przekonaniu, łatwiej jest kontrolować odczucia i przez to panować nad głosem” – wyznała artystka cytowana w materiałach prasowych.

W gali baletowej „Grand pas…!” - 27 czerwca - widzowie zobaczą gwiazdy międzynarodowych scen baletowych. Swój program zaprezentują artyści m.in. Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, Baletu Opery Wrocławskiej oraz z włoskiego Teatro di San Carlo i z rosyjskiego Teatru Maryjskiego.

Wieczorem pokazane zostaną specjalnie przygotowane - przez Balet Opery Krakowskiej - choreografie do dwóch kompozycji Fryderyka Chopina. Również ta prezentacja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.