Blisko 800 wystawców z 32 krajów i około 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki, które rozpoczynają się w czwartek i potrwają do 20 maja na Stadionie PGE Narodowym. W tym roku tematem przewodnim będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rocznicy 100-lecia niepodległości Polski będą tematem targowych spotkań, premier książkowych, wystaw oraz specjalnie przygotowanego programu dla dzieci i młodzieży, który powstał we współpracy m.in.: z Muzeum Niepodległości i Ośrodkiem KARTA. Gośćmi targowych spotkań będą m.in. Adam Daniel Rotfeld, prof. Michał Kleiber, Wiesław Myśliwski i Jerzy Bralczyk, którzy mówić będą o przemianach społecznych, gospodarczych, kulturalnych i politycznych ostatniego stulecia w Polsce.

W programie "niepodległościowego" programu targowych wydarzeń dla dzieci są m.in. warsztaty pieśni patriotycznych i zajęcia kreatywno-literackie wokół książki "Alfabet niepodległości". Dzieci będą też mogły poszukiwać swoich przodków w największym spisie imiennym II RP na portalu "Nieskończenie Niepodległa". Poza tym w ramach targów działać będzie jak co roku strefa dziecięca, gdzie odbywać się będą warsztaty, spektakle oraz spotkania z pisarzami i autorami komiksów m.in. z Henrykiem Chmielewskim, Bohdanem Butenko, Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi, Barbarą Kosmowską, Grzegorzem Kasdepke, Józefem Wilkoniem.

Partnerem specjalnym tegorocznych targów będzie Francja. Targi odwiedzą przedstawiciele ośmiu francuskich wydawnictw, a wśród zaproszonych gości są m.in. Jean-Francis Colosimo, historyk, religioznawca, autor niedawno opublikowanej w Polsce książki "Zbędni ludzie. Przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu", Michael Eltchaninoff, filozof i eseista, autor książki "Co ma Putin w głowie?".

Nowością na tegorocznych targach będą nowe strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej i fantastycznej, a także popkulturze i tematyce górskiej. W strefie kryminału będzie można spotkać się z takimi autorami jak Graham Masterton, Robin Cook, Chris Carter, Wojciech Chmielarz, Vincent V. Severski, Tomasz Sekielski, Katarzyna Bonda, a w strefie fantastyki: z Anną Kańtoch, Anną Brzezińską, Andrzejem Pilipiukiem, Rafałłem Kosikiem. W "strefie górskiej" odbywać się będą spotkania autorskie z kilkunastoma znanymi ludźmi gór - od czołowych alpinistów, przez autorów książek, historyków i przyrodników - a także warsztaty, prelekcje, premiery książek czy filmów, wśród gości będą m.in.: Bartek Andrzejewski, Krzysztof Wielicki, Anna Czerwińska. Gościem specjalnym będzie himalaista Denis Urubko.

W programie są także m.in. spotkania z Anną Czerwińską, himalaistką, autorką książek z serii "GórFanka", Anną Kamińską, autorką biografii Wandy Rutkiewicz, Moniką Witkowską podróżniczką, żeglarką, alpinistką i autorką książek z serii "Góry z duszą" oraz Krzysztofem Wielickim, himalaistą i autorem książki "Jeden dzień z życia".

Jak co roku targowa sobota będzie Dniem Reportażu. Tego dnia będzie się można spotkać z autorami nominowanymi w tym roku do Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego, której laureata poznamy ostatniego dnia targów. Wśród targowych spotkań jest także specjalny program warszawski, którego głównym elementem będą spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej im. m.st. Warszawy.

Specjalnym gościem Warszawskich Targów Książki będzie turecki laureat literackiego Nobla z 2006 roku Orhan Pamuk. Przyjedzie też Fernando Aramburu, autor "Patrii", jednej z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii. Poza tym na targach gościć będą m.in. Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, Tomas Venclova, Agata Tuszyńska, Józef Hen, Eustachy Rylski, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Krzysztof Varga, Marcin Wroński, Ignacy Karpowicz, Paweł Sołtys, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Natalia Fiedorczuk, Cezary Łazarewicz, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Artur Domosławski, prof. Jerzy Bralczyk, Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Czubaj, Janusz Leon Wiśniewski, Adam Wajrak.

Na targach ogłoszone zostaną nominacje do nagród literackich takich jak Nike, GRYFIA oraz laureaci m.in.: Nagrody IKAR, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Bibliotekarz Roku i Mistrz Promocji Czytelnictwa, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną oraz 58. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Po raz pierwszy na targach swoje stoisko będzie miało Muzeum Historii Polski. Bedzie można zobaczyć na nim nowe publikacje muzeum, m.in. te związane z rocznicą niepodległości, a wśród nich "Moje wspomnienia" Stanisława Wojciechowskiego, "Pamiętniki" Ignacego Daszyńskiego i "Dzienniki" Władysława Konopczyńskiego. Na stoisku będzie też można zasięgnąć informacji o konkursie literacko-edukacyjnym "40 Pokoleń", którego celem jest przygotowanie książek dla dzieci o historii Polski. Mają one rozwijać takie zagadnienia jak pojęcie "historii" i źródeł historycznych, kształtowanie się granic Polski od Mieszka I po rok 1945 rok, oraz polski język, godło, barwy narodowe, hymn, polski kod kulturowy. Tytuł konkursu, "40 Pokoleń" nawiązuje do faktu, że na 1000-letnie dzieje Polski złożyło się życie tylu właśnie generacji. Na autorów czekają 3 nagrody po 7000 zł każda.

Nowością na tegorocznych targach będzie też Meet Point - nowe wydarzenie towarzyszące, które jest poświęcone twórczości internetowej i eksportowi. Na środku płyty stadionu 19 i 20 maja stanie scena, a na niej 50-metrowe telebimy. Będzie tu można spotkać popularnych youtuberów i wziąć od nich autografy. Na liście youtuberów, których będzie można spotkać na Meet Poincie, a która wciąż akutalizowana jest na stronie www.meetpoint.waw.pl znaleźli się m.in.: Gimper, Mamiko, Kolega Ignacy, Dealereq, Cyber Marian, Mandzio, MWK, Tritsus, Historia bez Cenzury, Astrofaza, Grupa Filmowa Darwin, Dokne, Urbex History, Marysia Krasowska. W sobotę i niedzielę na stadionowej płycie zostanie rozegrany charytatywny turniej gry komputerowej Counter-Strike: Global Offensive na rzecz Fundacji DKMS walczącej z nowotworami krwi. Na Meet Point będą też stanowiska z konsolami, a na scenie odbędzie się konkurs kostiumowy Cosplay Awards. Zakwalifikowani uczestnicy wcielą się w wybraną postać z komiksu, gry lub filmu.

Jak co roku na WTK nie zabraknie wydarzeń ułatwiających czytelnikom życie. 17 maja ruszy kolejna edycja akcji Publio.pl i Warszawskich Targów Książki "Książka za Książkę". Wszyscy, którzy będą chcieli zrobić porządki na półkach, mogą przynieść swoje książki na stoisko Publio.pl - za każde 5 oddanych egzemplarzy Publio.pl podaruje uczestnikom kupon z kodem umożliwiającym pobranie za darmo dowolnego e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. Będą one dostępne podczas targów i po zakończeniu imprezy, do 31 maja 2018 r. Wszystkie książki, które Publio.pl zbierze przez cztery dni trwania akcji, trafią, jak co roku, do Biblioteki Narodowej. W sobotę odbędzie się akcja "Z półki na półkę”, czyli wielka wymiana książek, okazja, by przeczytane już książki przynieść na targi i wymienić na książki przyniesione przez innych czytelników oraz na nowości wydawnictw.

Wirtualne Targi są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki i odbywają się w dniach 14-27 maja 2018 roku pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Przy wykorzystaniu nowoczesnej platformy internetowej, firmy związane z branżą wydawniczą i księgarską mają możliwość zaprezentowania swojej oferty analogicznie do targów tradycyjnych. Organizacja targów w sieci umożliwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie mogą uczestniczyć w targach tradycyjnych oraz tym, którym nie udało się nawiązać kontaktu z ulubionymi wystawcami. Główną zaletą Wirtualnych Targów jest dłuższy czas trwania – targi w sieci trwają 14 dni – oraz większa dostępność – każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez żadnych ograniczeń oraz bez konieczności wychodzenia z domu.