Narodowe teatry - Stary z Krakowa i Laterna Magika związany z czeską sceną narodową z Pragi wystąpią na 28. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Bez Granic, który pod koniec maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – podał szef festiwalu Janusz Legoń.

„Tworząc tegoroczny program braliśmy pod uwagę, że w tym miejscu Polski rocznica naszej niepodległości zbiega się ze stuleciem niepodległego państwa czechosłowackiego. (…) Pomyśleliśmy, że byłoby interesujące pokazać teatry, które w nazwie mają słowo +narodowy+. Te sceny miały za zadanie budowę tożsamości narodowej, wzmacnianie różnic. Teraz tak bardzo się tym już nie zajmują, ale dla każdej z tych kultur teatralnych są ważnym punktem odniesienia” – powiedział Legoń.

Jak dodał, na festiwalu Narodowy Teatr Stary z Krakowa zaprezentuje spektakl „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty. „To wybitne przedstawienie, które przejdzie do historii inscenizacji tego utworu. Pokażemy je na scenie w Czeskim Cieszynie” – podkreślił Legoń.

W Cieszynie wystąpi z kolei jeden z zespołów Teatru Narodowego z Pragi - Laterna Magika, który zaprezentuje sztukę „Cube”. „Znakiem rozpoznawczym powstałego w 1956 r. zespołu Laterna Magika, który reklamuje się jako najstarszy teatr multimedialny, jest ścisłe łączenie obrazów filmowych z akcją na żywo. Tym razem, przy użyciu mapowania z kilku projektorów oraz wizualizacji 3D, proponują dzieło na motywie sześcianu we wszystkich możliwych wariantach, które nas otaczają. Jednym z nich jest kostka Rubika” – podał dyrektor festiwalu.

Tegoroczna edycja teatralnego święta nad rzeką Olzą rozpocznie się 23 maja i potrwa do 1 czerwca. Zainauguruje ją koncert jazzowy, w którym wystąpią muzycy: Leszek Możdżer z Polski, Miroslav Vitous z Czech i Oskar Toeroek ze Słowacji. „Muzycy, którzy reprezentują trzy pokolenia – Vitos urodził się w 1947 r., Możdżer w 1971 r., a Toeroek w 1980 r., i trzy różne muzyczne wrażliwości, spotkają się na scenie po raz pierwszy” – poinformował Janusz Legoń.

W programie festiwalu znajdą się też dwa spektakle, które odnoszą się do klasyki. „Z jednej strony to pomysł, który wydaje się karkołomny – inscenizacja +Krzyżaków+ Henryka Sienkiewicza w wykonaniu Teatru Lalek Miniatura z Gdańska. Kolejnym elementem gry z klasyką to przedstawienie Hadivadla z Brna. Zaprezentuje on klasyczny czeski dramat +Marysia+, który nawiązuje do +Wesela+ w tym sensie, że bohaterka jest przedstawicielką czeskiej wsi z końca XIX w. Dziewczyna przez przypadek staje się zbrodniarką” – wyjaśnił dyrektor festiwalu.

Publiczność zobaczy spektakle dla najmłodszych. Wrocławski Teatr Lalek pokaże „Piekło – Niebo” Marii Wojtyszko w reżyserii czeskiego twórcy Jakub Krofta. Teatr Lalek z Żyliny na Słowacji zaprezentuje klasyczną baśń Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”.

Cieszyński rynek będzie sceną, na której wystąpi Teatr Biuro Podróży z Poznania. Pokaże on sztukę „Silence. Cisza w Troi”. Na festiwalu wystąpią także: Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia ze sztuką „Pieśni Leara”, scena polska Teatru w Czeskim Cieszynie z „Job interviews” Petra Zelenki, Teatr Bolka Polivki ze spektaklem „DNA” oraz Teatr z Czeskiego Cieszyna z opowieścią o zbójniku Ondraszku.

Podczas festiwalu zobaczyć będzie można wystawy poświęcone awangardzie teatralnej 20-lecia międzywojennego. „W Cieszynie zostanie zaprezentowana czeska awangarda, a w Czeskim Cieszynie – nasza” – powiedział Legoń. Wystąpią też zespoły muzyczne Hańba! oraz Czereśnie.

Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.

W 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy". Została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.

Obecnie organizatorem festiwalu są: cieszyński oddział SPCzS i czeskocieszyńskie stowarzyszenie Człowiek na Granicy.