Będzie się można o tym przekonać już 18 maja. W Teatrze Syrena w Warszawie trwają próby do musicalu o Józefie Bemie. Przed piętnastoosobowym zespołem aktorskim postawiono bardzo trudne zadanie, bo spektakl będzie w całości śpiewany oraz oparty na ruchu scenicznym i choreografii Jarosława Stańka. Na scenie oprócz samego Bema pojawią się bohaterowie znani z historii i literatury: car Mikołaj II, Adam Mickiewicz, Joachim Lelewel, generał Jan Skrzynecki. Bohaterką Bema! będzie również sama Polska, która w spektaklu zastąpiła typową dla musicalu amantkę – wybrankę serca głównego bohatera.

„Nazywam ten spektakl historycznym roller coasterem” – mówi Jacek Mikołajczyk, dyrektor Teatru Syrena – „bo jego twórcy zafundują nam prawdziwą jazdę bez trzymanki. Maciej Łubieński, scenarzysta, i Michał Walczak, reżyser, znani są przede wszystkim jako autorzy kabaretu Pożar w Burdelu. W Syrenie pracują nad pełnospektaklowym musicalem, w którym jednak nie zagubili typowego dla siebie pozytywnego szaleństwa. Bem jest zakochany w Polsce, i to w Polsce jako kobiecie, granej zresztą przez śliczną Magdę Placek-Boryń. Wyrusza z nią w obłędny rajd po Historii, ścigany przez demonicznego docenta Zgliszczaka i jego równie groźną wampiryczną świtę. Podpowiada wersy Dziadów Adamowi Mickiewiczowi, cudem uchodzi z zamachów na swoje życie, pomaga Mieszkowi i Dobrawie ochrzcić Polskę i prawie że wyzwala Węgry. Poddaje się też psychoanalizie samemu Zygmuntowi Freudowi. Tekst jest niesamowicie śmieszny, bo nasz musical jest niezłą komedią, ale Łubieński i Walczak każą też swojemu bohaterowi bardzo krytycznie spojrzeć na współczesny świat, który przecież wyrasta z XIX-wiecznego romantycznego szaleństwa”.

Muzykę, skomponowaną przez Wiktora Stokowskiego, będzie wykonywał na żywo rockowy zespół instrumentalny. Scena Teatru Syrena zamieni się w zastawiony ogromnymi skrzyniami historyczny „magazyn”, zaprojektowany przez scenografa Mariusza Napierałę (znanego m.in. jako scenograf musicali „Mamma Mia!” i „Once” w Teatrze Roma). Większość aktorów musi odgrywać po kilka postaci, co mają im ułatwić kostiumy Bożeny Ślagi. Bema zagrają na zmianę Mariusz Drężek i Łukasz Wójcik, aktorzy Teatru Dramatycznego w Warszawie. Walczak i Łubieński zaprosili też do współpracy artystów Pożaru w Burdelu – Monikę Babulę, Lenę Piękniewską, Mariusza Laskowskiego, Wojana Trockiego i Filipa Kosiora. W spektaklu wystąpią również oczywiście aktorzy Teatru Syrena, znani doskonale z jego ostatniej przebojowej premiery „Czarownice z Eastwick” oraz z innych spektakli sceny przy Litewskiej: Przemysław Glapiński, Jacek Pluta, Piotr Siejka, Krzysztof Broda-Żurawski, Magdalena Placek-Boryń, Jolanta Litwin-Sarzyńska, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska i Kornelia Raniszewska.

Co ciekawe, BEM! jest koprodukcją aż trzech teatrów: Syreny, Pożaru w Burdelu i Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, i we wrześniu cała inscenizacja zostanie przeniesiona do Kielc. Następnie będzie „podróżować” pomiędzy Warszawą a Kielcami.

„Gorąco zapraszam do Syreny” – dodaje Mikołajczyk. „Pożar w Burdelu w szczytowej formie plus siły i środki Teatru Syrena w odświeżonej, musicalowej odsłonie dadzą widzom zupełnie nową jakość. Będziemy mogli śmiać się z własnej historii, ale też spojrzeć na nią z dystansem. Obejrzymy musicalowe widowisko, posłuchamy rewelacyjnej muzyki, a bohaterów, znanych głównie z pomników i podręczników, zobaczymy w konfiguracjach, które zaskoczą nawet najbardziej pomysłowych koneserów rodzimych dziejów. Na tym właśnie polega wyższość teatru nad muzealną gablotą: potrafi otrzepać historię z kurzu i pomaga przeżywać ją widzom ciągle na nowo”.