- Zadziwienie to uczucie, który chcemy wzbudzić w czytelnikach łącząc świeżość i eksperymentalny charakter wydarzeń – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“ po raz szósty organizujące Big Book Festival. – W zadziwieniu jest coś z radości odkrywania i dreszczu niewiedzy, odmładzająca moc pierwszego razu – zapraszają i ujawniają kolejne części programu festiwalu, który odbędzie się pod hasłem „EKSPEDYCJA. Zapomnij o granicach!" i zgromadzi pisarzy z 20 państw, m.in. Annie Proulx, Antonio Muñoza Molinę, Bernarda Stieglera i Lindę Polman.
Na festiwalu odbędą się dwie prestiżowe debaty publiczne, twórcy i odbiorcy kultury będą dyskutować na równych prawach. Emocjonujące rozmowy czytelników, artystów i pisarzy z Polski i Europy, którzy spotkają się przy zbudowanym specjalnie na tę okazję okrągłym stole.
Okrągły stół artystów i czytelników
CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE, CO TO BĘDZIE?
O tym, jakiej Polski życzylibyśmy sobie na kolejne 100 lat, dyskutują czytelnicy i artyści.
JOANNA BATOR / PIOTR CIEPLAK / GABA KULKA / BORYS LANKOSZ / JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI / MARIAN PILOT / MAREK RACZKOWSKI / MICHAŁ RUSINEK / KLEMENTYNA SUCHANOW / TEN TYP MES
Debatę prowadzi żelazna dama Katarzyna Janowska.
Sobota, 23 czerwca, godz. 16.00
PLANETA KOBIET
Co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem? Wyobrażają sobie czytelnicy oraz europejskie autorki.
JANA BEŇOVÁ - Słowacja / CLÉMENTINE BEAUVAIS - Francja /
HILA BLUM - Izrael / SVETLANA CÂRSTEAN - Rumunia / SYLWIA CHUTNIK - Polska / PETRA HŮLOVÁ - Czechy / JOSEFINE KLOUGART - Dania /
DALIA STAPONKUTĖ - Litwa / KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA - Polska / TATIANA ȚÎBULEAC - Mołdawia
Debatę prowadzi pierwszorzędny agent wywiadu - Michał Nogaś.
Niedziela, 24 czerwca, godz. 16.00
Wydarzenie realizowane dzięki EUNIC - European Union National Institutes for Culture.
Nowym partnerem merytorycznym festiwalu jest Uniwersytet SWPS. Jego wykładowcy, zainspirowani literaturą science-fiction i popkulturą, poprowadzą do przyszłości – opowiedzą o kosmicznych przestrzeniach, nowej definicji człowieka w dobie sztucznej inteligencji i niekoniecznie fizycznym, za to nieskończonym, życiu.
FANTASTYCZNE EKSPEDYCJE I: ZAKAZANE PRZESTRZENIE
Opowieść
O motywie ekspedycji, który od XIX wieku żyje w książkach science-fiction.
O kosmicznych wyprawach opisywanych, gdy europejscy kolonizatorzy podbijali Nowy Świat. O przestrzeni i terytoriach, wobec których ludzie stają się odkrywcami, badaczami i zdobywacami opowiada Paweł Pyrka, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS.
Sobota, 23 czerwca, godz. 18.00
FANTASTYCZNE EKSPEDYCJE II: POWŁOKI I GRANICE
Opowieść
Co literatura science-fiction mówi o cielesności? Dlaczego cyberpunkowi pisarze postrzegają fizyczność jako więzienie dla umysłu? I czy sztuczna inteligencja pragnie mieć ciało? O przyszłości „istoty ludzkiej“ w dobie wtyczek i wszczepów opowiada Anna Warso, amerykanistka z Uniwersytetu SWPS.
Niedziela, 24 czerwca, godz. 18.00
POPRZEZ CIAŁO. TRANSPLANTACJE W LITERATURZE
Warsztat
W opowiadaniu „Czy Pan istnieje, Mr Johns?“ Stanisław Lem stworzył wizję medycyny transplantacyjnej. Opowieść tę zekranizował Andrzej Wajda. Zainspirowani ich dziełami badamy kierunki rozwoju medycyny, jej granice etyczne i nowe pojęcia tożsamości. Prowadzą: Joanna Jeśmian i Karol Jachymek, kulturoznwcy z Uniwersytetu SWPS.
Sobota, 23 czerwca, godz. 16.00, Uwaga: zapisy! spotkania@big-book.pl
Zadziwienie przyniosą też pisarskie duety. Po raz pierwszy w takich konfiguracjach i konwencjach, połączeni życzliwymi przeciwieństwami, uznani polscy autorzy będą zastawiać na siebie pułapki, elokwentnie argumentować i posyłać adwersarzom ironiczne puenty.
JAK PISARKA Z PISARKĄ, czyli Lilka kontra Jolanta
Sylwia Chutnik rozmawia z Małgorzatą Kalicińską. O kobietach ze wsi i z miasta, o bohaterkach niespełnionych i wyjadaczkach, uciekających od prozy życia sentymentalistkach i unikających złudzeń cwaniarach.
Niedziela, 24 czerwca, godz. 14.00
JAK PISARZ Z PISARKĄ, czyli śledczy kontra archeolożka
Wojciech Chmielarz rozmawia z Martą Guzowską. Autorzy zastawiają na siebie pułapki i mętnie zeznają, byle drugie nie dotarło do prawdy. Wzajemne przesłuchanie w kwestii metod śledczych, prawa serii i mąk twórczych.
Sobota, 23 czerwca, godz. 18.00
Pełny program Big Book Festival już w maju na www.bigbookfestival.pl
Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania
22-24 czerwca // Warszawa // Fun Park & Arena Wspinaczkowa, ul. Merliniego 2