Mam szczęście w życiu bo mogłem zajmować się tym, co było moją pasją. 35 lat gram z tym zespołem i mogłem robić to, o czym zawsze marzyłem - powiedział PAP lider zespołu Nocna Zmiana Bluesa Sławek Wierzcholski. Grupa obchodzi w czwartek 35. rocznicę powstania, a Sławek Wierzcholski - 60. urodziny.

Jak powiedział PAP lider zespołu Sławek Wierzcholski zespół powstał 35 lat temu jako amatorska formacja studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i uczniów Toruńskich Szkół Muzycznych

"Nazwa miała być złośliwym zaakcentowaniem, że komuna utrudnia nam życie i z tego powodu musimy grać po nocach. Nie było to do końca prawdą, ale miało zaakcentować problemy, które cenzorzy sprawiali ówczesnym muzykom. Wszyscy musieli chodzić ze swoimi tekstami do cenzury. Mimo, że początkowo śpiewałem angielskie teksty naszych mistrzów, niezwiązane z polityką, to upokarzający był sam fakt, że trzeba było swoje teksty zgłaszać" - opowiadał Wierzcholski.

Zespół ma w dorobku dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 LP, 4 DVD, 21 CD), z których cztery osiągnęły status "Złotej Płyty". Nagrali również albumy z amerykańskimi muzykami bluesowymi, m.in. Charliem Musselwhite i Louisiana Red. Grali koncerty poprzedzające występy gwiazd bluesa światowego formatu: B.B.Kinga (Warszawa 1996 r.) oraz Blues Brothers (Norymberga 1989 r.). Zespół występował w programach TVP m.in. "Szansa na sukces". O historii Nocnej Zmiany Bluesa można przeczytać w książce "Chory na bluesa" autorstwa Mariusza Szalbierza i Jana Skaradzińskiego.

Zespół koncertował w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych i Zimbabwe. "Dzięki pasji i zaangażowaniu robimy wrażenie gdziekolwiek nie pojedziemy, bo tam, gdzie gramy przeważnie zapraszają nas ponownie. To jest najlepszy dowód, że się podobamy" - powiedział Wierzcholski.

Nocnej Zmianie Bluesa poświęcone są trzy telewizyjne filmy dokumentalne emitowane w programach ogólnopolskich: "Sekrety przedświtu" w reż. Grzegorz Styły, "Zawsze wygra blues"(reż. Jerzy Krysiak) oraz "Chory na bluesa" (reż. Hubert Gorczyca).

Sławek Wierzcholski gra na harmonijce. Jest autorem dwóch podręczników gry na tym instrumencie. Prowadził też kursy gra na harmonijce w Programie 2 TVP. Lider zespołu jest autorem całego repertuaru grupy. Piosenki, które napisał to m.in.: "Szósta zero dwie", "Blues mieszka w Polsce", "John Lee Hooker" i "Chory na bluesa". Jest też autorem muzyki do seriali telewizyjnych np. "Ojciec Mateusz", "Rodzinka.pl" i sztuk teatralnych m.in. "Tajemnica Tomka Sawyera" reż. Giovanni Castellanos.

Wśród autorskich płyt wydanych przez Wierzcholskiego znajdują się "Ciśnienie" z towarzyszeniem grupy Dżem, "Piątek wieczorem" z Wojciechem Karolakiem oraz "Samotna kolacja" z Krystyną Prońko. Artysta grał też gościnnie na płytach takich wykonawców, jak m.in. Maanaam, Majka Jeżowska i Zdrowa Woda.

Jako pierwszy i jedyny muzyk zagrał na harmonijce hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie transmitowany na cały kraj 1 kwietnia 2015 r. "Pierwszy Program Polskiego Radia od rana 1 kwietnia podawał informację, że w ramach oszczędności nie będzie trębacza tylko harmonijka. Ci, którzy to słyszeli myśleli, że to żart na prima aprilis, ale ku zdziwieniu wszystkich zagrała harmonijka. (...) Jeden radny z Krakowa dał się nabrać i mówił, że on protestuje, bo to łamanie tradycji" - opowiedział Wierzcholski. "Odczuwałem pewnego rodzaju wzruszenie, ponieważ nikt na żadnym innym instrumencie nigdy nie grał wcześniej hejnału, zawsze była to trąbka" - dodał.

Wierzcholski jest aktywnym dziennikarzem radiowym - przez dwanaście lat zrealizował w Programie 3. Polskiego Radia 1500 autorskich audycji, m.in. w takich cyklach jak: "Blues w pigułce", "Bluesełka", "Z bluesowej kolekcji Marii Jurkowskiej". Przez ponad dziesięć lat prowadził w warszawskim "Radiu dla Ciebie" audycję "Okolice bluesa". Obecnie, od trzech lat realizuje audycję "Korzenie i owoce" w Programie 2. Polskiego Radia.

Jako dziennikarz prasowy publikuje w kwartalniku "Twój blues", a wcześniej przez kilka lat w "Jazz Forum". Jest aktywnym działaczem społecznym: w bieżącej kadencji sekretarzem Sekcji Autorów Utworów Muzyki Rozrywkowej i Tanecznej Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, od kilku kadencji jest wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAKR.

Za swe zasługi i osiągnięcia artystyczne został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”, medalem "Thorunium", odznaką honorową ZAIKSu, otrzymał nagrody "Teleexpresu" i Programu 3 Polskiego Radia. W uznaniu dokonań artystycznych otrzymał honorowe obywatelstwo Rawy Mazowieckiej oraz miasta i gminy Leśna.

"Mam to ogromne szczęście w życiu, że prawie zawsze mogłem zajmować się tym, co było moją pasją" - podsumował Wierzcholski.