W ostatnim tygodniu maja w Poznaniu odbędzie się Enter Enea Festival pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera. Nad Jeziorem Strzeszyńskim rozbrzmiewać będzie jazzowa klasyka, koncert na bałałajkę i tercet smyczkowy.

Po ubiegłorocznej, fortepianowej edycji Enter Enea Festival, tym razem dominującymi będą instrumenty smyczkowe i saksofon.

"W tym roku festiwal jest bardzo kolorowy, bardzo wszechstronnie pokazujący muzykę jazzową, muzykę improwizowaną od układów solistycznych – bo będzie solista grający na bałałajce - po duże, batalistyczne wręcz składy orkiestrowe i chóralne" – powiedział Leszek Możdżer w poniedziałek na konferencji prasowej.

W pierwszym dniu imprezy odbędzie się "spotkanie na pograniczu koncertu i seansu terapeutycznego" pn. Echo Serca. "Będziemy za pomocą częstotliwości przenosić się do wnętrza ludzkiego ciała. Będziemy szukać częstotliwości rezonujących z konstrukcją ludzkiego organizmu, w tym dźwięków serca i tętna oraz rezonansów, które mają wpływ na ludzkie emocje. To będzie swoista terapia dźwiękiem" – powiedział Możdżer.

W przedsięwzięciu wezmą udział muzycy Miłosz Pękala i Bartosz Weber oraz autor wizualizacji pokazywanej w trakcie koncertu - Wiktor Podgórski. Wstęp na ten koncert będzie wolny. Tego samego dnia zaplanowano wernisaż wystawy Zbigniewa Sałaja, "Guzik z teorii widzenia”.

Dyrektor artystyczny festiwalu zapewnił, że każdy z koncertowych dni zaskoczy publiczność swoją różnorodnością. 29 maja wystąpi Tomasz Chyła ze swoim kwintetem. "To jest młody, bardzo ambitnie pnący się do góry skrzypek z Trójmiasta. Wystąpi ze swoimi przyjaciółmi, z którymi ja również swego czasu występowałem. Ci muzycy na pewno będą kreować oblicze polskiego jazzu w przyszłości, cieszę się, że mamy ich u siebie" – powiedział Możdżer.

Tego samego dnia zaplanowano występ wiedeńskiej formacji First Strings on Mars, prowadzonej przez Georga Breinschmidta, znanego już poznańskiej publiczności z koncertu na festiwalu w 2016 r. z zespołem radio.vienna.quartet.

"Podbił wówczas serca festiwalowej publiczności: przyjechał w zastępstwie, ale był w stanie po jednej próbie zagrać bardzo trudny repertuar. Projekt, z którym tym razem przyjedzie do Poznania to rzeczywiście kosmiczna muzyka klezmerska, bardzo wesoła, bardzo radosna i na bardzo poziomie warsztatowym” – zapewnił Możdżer.

Pierwszy wieczór zakończy koncert specjalny. Leszek Możdżer wraz z zaproszonymi do współpracy muzykami i Poznańskim Chórem Chłopięcym, zaprezentuje Psalmy Dawidowe. W koncercie udział wezmą między innymi Lars Danielsson, Adam Pierończyk oraz perkusista Magnus Ostrom.

30 maja odbędzie się koncert rosyjskiego mistrza bałałajki, Aleksieja Archipowskiego. Tego samego dnia wystąpi też Maciej Obara. Leszek Możdżer podkreślił, że ten uznany saksofonista wraz ze swoim kwartetem szturmem podbija światowe festiwale.

Enter Enea Festival zakończy się wydarzeniem specjalnym z udziałem amerykańskiej saksofonistki Tii Fuller. "Elektronika, muzyka orkiestrowa, improwizacja oraz brzmienia z obrzeży muzyki techno będą tłem, na którym Tia Fuller, Leszek Możdżer oraz Lars Danielsson będą improwizować, łącząc ze sobą pozornie odległe stylistyki i tworząc kalejdoskopową dźwiękową konstrukcję. Orkiestrę poprowadzi Maciej Sompoliński" – podali organizatorzy.

Festiwal organizowany przez Fundację Europejskie Forum Sztuki odbędzie się w dniach 28-30 maja. Mecenasem wydarzenia jest Miasto Poznań.