Małgorzata Szumowska - reżyser takich filmów jak: "W imię", "Body/Ciało" i "Twarz" - będzie przewodniczyć jury podczas 11.Netia Off Camera. Razem z Giną Gershon i Thomasem Kretschmannem zdecyduje do kogo trafi Krakowska Nagroda Filmowa – 100 tys. dolarów.

Jury oceni 10 debiutów lub drugich filmów reżyserów z całego świata, pokazywanych w ramach konkursu głównego "Wytyczanie Drogi". Wśród 10 rywalizujących filmów w tym roku znajdą się dwa polskie – "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc oraz "Cicha noc" Piotra Domalewskiego.

"Rodzina jest tym tematem, który łączy wszystkie 10 tytułów" – powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Off Camery Alicja Myśliwiec. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 5 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

11. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera potrwa w Krakowie od 27 kwietnia do 6 maja. Przegląd otworzy "Śmierć Stalina" w reż. Armanda Iannucciego. Pokaz odbędzie się w kinie Kijów.Centrum.

Przyznanie Krakowskiej Nagrody Filmowej "Wytyczanie Drogi" to najważniejsze wydarzenie Off Camery. O 100 tys. dol. konkurują początkujący twórcy z całego świata. Komisja konkursowa ocenia talent autora, ale i dojrzałość i wyrazistość artystyczną dzieła filmowego.

W ubiegłym roku laureatem Krakowskiej Nagrody Filmowej została "Ostatnia rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego. Fabularny debiut reżysera opowiada o rodzinie Beksińskich. Przewodniczącą konkursu w 2017 r. była Agnieszka Holland.

Małgorzata Szumowska jest reżyserem, scenarzystką i producentką. Zdobyła m.in. Srebrnego Lamparta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno za "33 sceny z życia". Jej "W imię ..." wyróżniono nagrodą Teddy dla najlepszego filmu fabularnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, otrzymała również Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera za "Body/Ciało". Jest także laureatką Europejskiej Nagrody Filmowej. Film "Twarz", jej siódma pełnometrażowa fabuła, otrzymał w tym roku w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia. Małgorzata Szumowska nie po raz pierwszy będzie pełnić rolę jurorki. Oceniała filmy podczas 66. edycji festiwalu w Berlinie.

Do Małgorzaty Szumowskiej dołączy Gina Gershon. Międzynarodowy rozgłos zapewnił jej w udział w produkcji "Showgirls" Paula Verhoevena. Wystąpiła też w "Graczu" Roberta Altmana. Krytycy docenili jej rolę w "Brutalnych pieniądzach" braci Wachowskich i kryminale "Palmetto" Volkera Schloendorffa. Wielbiciele kina akcji wspominają jej kreację w "Bez twarzy" Johna Woo, gdzie partnerowała Johnowi Travolcie i Nicolasowi Cage'owi. Znana jest również z roli szefowej agencji detektywistycznej w serialu telewizyjnym "Snoops".

Thomas Kretschmann jest niemieckim aktorem, znanym z ról w filmach m.in. "Pianiście" Romana Polańskiego, "W rękach wroga" w reż. Tony Giglio, "Stalingrad" w reż. Josepha Vilsmaiera i "Upadku" w reż. Olivera Hirschbiegela.