Norwegia udowadnia, że kapitalizm nie musi być pazerny. „Najlepszy kraj na świecie"

autor: Piotr Kofta03.03.2018, 08:45; Aktualizacja: 03.03.2018, 12:29
Norwegia

Nina Witoszek: Norwegowie uważają, że można tak podzielić ciastko, aby sprawiedliwie pożywili się wszyscy zainteresowani. I że jeśli jeden się bogaci, to drugi nie musi koniecznie zbiednieć. Zapewne dlatego właśnie osiągnęli taki sukces nie jednostkowo, ale jako całe społeczeństwo.źródło: ShutterStock

Norwegian Dream bazuje na altruizmie, współpracy, nie opiera się zaś na wierze, że da się wygrać fortunę i wieczną młodość – fortunę może trafić szlag, a ludzie się starzeją i chorują. Światu oferujesz partnerstwo, a nie konkurowanie o zasoby

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (29)

  • Wolę być na bieżąco:)(2018-03-07 23:03) Zgłoś naruszenie 552

    Bywam u wrocławskich wróżbitów Małgorzaty i Grzegorza, bo przed podjęciem ważnych decyzji dobra wyważona podpowiedz - jakie losy mnie spotkają na dalekim wyjeżdzie są na wagę złota. Kilka razy sporo na tym zyskałem...

    Odpowiedz
  • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx(2018-03-03 11:38) Zgłoś naruszenie 4720

    W Norwegii jest komunizm w czystej postaci. Trzyma sie wszystko dlatego, ze to mały kraj oraz ma duze złoza gazu i ropy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Agaton(2018-03-03 16:30) Zgłoś naruszenie 3712

    Gdybym nie pracował 2 lata w Norwegii może i uwierzyłbym w te bajeczki o najlepszym kraju na świecie.Gdyby Lenin miał taki kraik i takie zasoby i taką ilość niewielką ludzi do podziału też by stworzył taki "najlepszy kraj na świecie".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sass(2018-03-03 14:42) Zgłoś naruszenie 3614

    Ile procent podatku płacą bogaci w Norwegii? Około 50. U nas bogaci się nie poczuwają do solidaryzmu dlatego mamy jak mamy.

    Odpowiedz
  • Petrol(2018-03-03 23:24) Zgłoś naruszenie 177

    Ciekawe jaka będzie Norwegia jak skończy się gaz i ropa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polish Dream(2018-03-03 10:30) Zgłoś naruszenie 162

    Moim marzeniem jest obnizenie wskaznika Giniego w Polsce z 32 do 25.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • patriota(2018-03-03 17:49) Zgłoś naruszenie 1616

    Przepraszam, ale rzygam już propagandą wartości socjaldemokratycznych uprawianą na przykładzie niereprezentatywnych krajów położonych na uboczu historii. Do tej pory uprawiał to Woś, teraz jak widzę chyba go sklonowano. Chyba znowu komuś się nie podoba polski przyrost PKB i doszedł do wniosku, że warto by go trochę schłodzić, tak jak Balcerowicz "schładzał" polską gospodarkę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kubanek(2018-03-03 09:38) Zgłoś naruszenie 138

    To nie jest żaden Kapitalizm, ale Korporacjonizm, względnie Solidaryzm. Przypomnę, że są 3 systemy ekonomiczne: Socjalizm/Komunizm, Kapitalizm oraz Korporacjonizm/Solidaryzm. Ten 3 najlepiej funkcjonuje w systmie narodowym, choć jak pokazuje przykład Norwegii czy Finlandii, może funkcjoniwać także w demokracji. Podstawą tego systemu są wartości korporacjonistyczne, zapisane chociażby w Nowym Testamencie. To, że Norwegia, Finlandia, Dania są tak solidarystyczne, wynika z protestanckiego kolektywizmu, który nie ma nic wspólnego z Socjalizmem. Wystarczy, aby Polacy nawrócili się na Korporacjonizm czyli dokładnie to, czego nauczał Jezus z Nazaretu. I tyle. Jezus nie był ani Kapitalistą, ani tym bardziej Socjalistą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Norwegia to porażka!(2018-03-04 03:57) Zgłoś naruszenie 816

    Kompletnie porąbany kraj wszechobecnego socjalu i podatków przekraczających 50%!! Siedziałem tam rok w drewnianej(!!!) dzielnicy fanatyków spokoju i wzajemnej kontroli. Dostałem mandat za jazdę 40/30, picie piwa na ulicy, śmianie się po nocy. Kiedy wezwali mnie POLITI za uwagi względem tamtejszych świadczeń socjalnych uznałem, że to już dość zamordyzmu i wyjechałem. Dziś widzę, że to był rok zmarnowanego życia. Niedaleko dalej jest Rosja, gdzie podatek PIT jest 13% a nie 49%, ropy i gazu dużo więcej i w ogóle kraj bijący na głowę we wszystkim jakąś zapyziałą, socjalistyczną, społęczniakowską Norgę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Droga do Bogactwa jest PROSTA.....(2018-03-05 12:46) Zgłoś naruszenie 64

    Bierzesz Polaczka....dajesz mu min krajową....I zarabiasz na ******** dochodząc do BOGACTWA.!!!!! Stąd owe PKB, Gigantyczne Zyski i przeróżni piewcy Kapitalizmu opłacani Srebrnikami.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • tyle(2018-03-03 17:08) Zgłoś naruszenie 61

    W Cesarstwie Rzymskim swojego czasu również zrezygnowano z pobierania podatków bezpośrednich/dochodowych ... ze względu na przepełnienie skarbca.

    Odpowiedz
  • lysy.rycho(2018-03-04 14:06) Zgłoś naruszenie 64

    Zjeździłem całą Skandynawię tam i z powrotem.Poza pięknymi krajobrazami nie zaobserwowałem nic ciekawego.W Polsce firmy Duńskie,Szwedzkie to prymitywny XIX wieczny krwiożerczy kapitalizm.Nie polecam.Piękne broszurki,piękne słowa a w praktyce bród,smród i minimalna krajowa.

    Odpowiedz
  • Dino (2018-03-05 14:35) Zgłoś naruszenie 53

    byłem tam w 2008 roku i 2009 roku pracowałem 4 miesiące . Bajki o raju i wielkich pieniądzach są żenujące . Wszystko ma swoje podłoże w kasie z ropy i gazu , jak się skończy będą problemy . Wtedy wrócą do drewnianych chałupek jakich nie brakuje nawet w stolicy .

    Odpowiedz
  • Fred(2018-03-05 19:12) Zgłoś naruszenie 59

    Gdyby Norwegów wymienić na Polaków to wszystko diabli by wzięli. Polak\katolik ze swoim umiłowaniem do anarchii zmieniłby ten kraj w ruinę.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2018-03-04 09:50) Zgłoś naruszenie 45

    nie przesadzajcie z tym rajem, Polacy nie potrafią decenić to co mają

    Odpowiedz