Najbardziej zaskakujący festiwal czytania powraca. „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!“ – tak brzmi hasło tegorocznego Big Book Festival. Szósta edycja imprezy nazywanej „literackim Open’erem“ odbędzie się w dniach 22-24 czerwca w niezwykłej lokalizacji.

- Ekspedycja to coś, o czym się marzy. Emocje w czystej postaci. Mieszanka ekscytacji i obawy. Taki będzie Big Book Festival – mówi Anna Król, pomysłodawczyni i dyrektor wydarzenia. Duży Festiwal Czytania odbywa się co roku w czerwcowy weekend, na progu wakacji. W programie międzynarodowego festiwalu znajdzie się ponad 50 rozmów, happeningów, wielkich debat, wykładów, wystąpień scenicznych, a także spektakl multimedialny i stand-up literacki. Przyjadą goście z 20 państw, zaprezentują nowe książki, zjawiska i idee.

Część spotkań będzie odnosić się do tematu wypraw i odkryć, a duch ekspedycji przeniknie cały festiwal, motywując do odkrywania nowych doznań.

- W prawdziwym życiu nieczęsto decydujemy się na intensywne przeżycia. Wolimy wyprawy skromniejsze, które można odbywać w wyobraźni albo w odległych planach. Inaczej jest, gdy czytamy. W literaturze nie zabraknie czasu, pieniędzy ani odwagi. Wystarczy otworzyć książkę, by w jednej chwili rozpocząć dowolną wyprawę. W nieznane i nieodkryte zakamarki świata i siebie samych – wyjaśnia hasło festiwalu Anna Król.

Klimat eksploracji i przygody wyzwoli niezwykła przestrzeń imprezy. Co roku Big Book Festival zaskakuje inną lokalizacją.

– Naszym znakiem firmowym jest przeobrażanie przestrzeni i poszukiwanie związków pomiędzy miastem i tekstem. Byliśmy już na dworcach, w hotelach, fabrykach i pałacach. Teraz pora na arenę, w której ciało i umysł mobilizują wszystkie możliwości, a wysiłek przynosi radość i nowe przeżycia – mówi Paulina Wilk, wicedyrektor Big Book Festival.

Terenem literackiej ekspedycji będą Fun Park & Arena Wspinaczkowa przy ul. Merliniego 2 (w pobliżu Warszawianki). Na trzy dni obiekt zwykle zapełniany przez trenujących wspinaczy oraz najmłodszych zmieni się w literacką scenerię.

– Wykorzystamy każdy metr tego obiektu, od piwnicy i parkingu, po ogród i sufit. Z pomocą scenografów przekształcimy całe otoczenie, a formy spotkań dopasujemy do tych niebanalnych okoliczności. Szykujcie mięśnie i myśli! – zapraszają organizatorki z Fundacji „Kultura nie boli“.

Pierwsze szczegóły programu zostaną ogłoszone w marcu na www.bigbookfestival.pl

Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania odbywa się w Warszawie od 2013 roku. Powołała go Fundacja „Kultura nie boli“ zajmująca się rozwojem czytelnictwa i edukacją literacką. Dziś festiwal należy do największych imprez literackich w Europie. Jest wydarzeniem społecznym, powstaje dzięki wparciu m.st. Warszawy i MKiDN, ze środków prywatnych oraz darowiznom czytelników.