Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018, Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017. Nie bez powodu filmowy świat docenił właśnie reżysera „W ułamku sekundy” oraz odtwórczynię głównej roli. „W ułamku sekundy” to bowiem najlepszy film Fatiha Akina od czasów „Głową w mur” i wyjątkowa, przełomowa rola w karierze Diane Kruger.

Do realizacji filmu skłoniła reżysera seria zabójstw na tle ksenofobicznym. Diane Kruger postrzega filmową historię jako opowieść o stracie. Oboje ich łączy wielki gniew i sprzeciw wobec przemocy, która odbiera to, co najważniejsze w życiu.

Fatih Akin: „Mamy obecnie w Niemczech do czynienia z odrodzeniem ruchów neonazistowskich i rasistowskich. Borykamy się z odpowiedzią na pytanie, jak mogło dojść do tego, że ruchy te zataczają coraz szersze kręgi i zdobywają coraz liczniejszą grupę zwolenników. I że problem praktycznie zaczyna dotyczyć każdego z nas. W latach 2000-2007 serii zabójstw na tle ksenofobicznym dopuściła się niemiecka neonazistowska grupa Nationalsozialistischer Untergrund (Narodowosocjalistyczne Podziemie). Zabili dziesięć osób, dziewięciu imigrantów (ośmiu tureckiego i kurdyjskiego pochodzenia, jednego Greka) oraz jednego niemieckiego policjanta. Wielkim skandalem okazało się to, że policja szukała sprawców wśród społeczności, z której wywodziły się ofiary, przyjmując za oczywisty, ich zdaniem, motyw - hazard lub narkotyki. Służby wywierały tak wielką presję, że nawet prasa i środowisko emigrantów zaczęły w to wierzyć. Tak objawił się rasizm niemieckiego społeczeństwa”. (The Village Voice)

Diane Kruger: „Nie postrzegam tego filmu jako opowieści wyłącznie o zemście. Dla mnie to historia kobiety, która doznaje ogromnej straty - i szuka sposobu, by sobie z nią poradzić. Jeśli taki sposób w ogóle istnieje”. (The Hollywood Reporter).

„W ułamku sekundy” to najnowszy film Fatiha Akina, twórcy „Głową w mur”, „Soul Kitchen” i „Na krawędzi nieba”. W roli głównej występuje Diane Kruger („Bękarty wojny”, „Troja”, „Kopia mistrza”), której „W ułamku sekundy” zawdzięcza emocjonalne napięcie i wiarygodność. Film znalazł się w programie Konkursu Głównego MFF w Cannes 2017. Jury Festiwalu doceniło genialną kreację Diane Kruger, przyznając jej nagrodę w kategorii: Najlepsza aktorka. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy przyznało „W ułamku sekundy” Złotego Globa w kategorii: Najlepszy film nieanglojęzyczny.

W ułamku sekundy życie Katji (Diane Kruger) eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Z czasem Katja poznaje tożsamość podejrzanych o udział w zamachu. Narasta w niej potrzeba zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

W rolach głównych występują:

  •  Diane Kruger jako Katja Sekerci
  •  Denis Moschitto jako Danilo Fava
  •  Numan Acar jako Nuri
  •  Samia Muriel Chancrin jako Birgit
  •  Johannes Krisch jako Haberbeck

Niemiecki dramat w reżyserii Fatiha Akina w kinach od piątku, 23 lutego 2018.