Premiera spektaklu „Nędza uszczęśliwiona” w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej odbędzie się w piątek w Teatrze Królewskim w warszawskich Łazienkach. Opera po pierwszy została wystawiona w Warszawie w 1778 r.

Jest to dwuaktowa opera z muzyką Macieja Kamieńskiego i librettem Wojciecha Bogusławskiego, powstałym na podstawie kantaty Franciszka Bohomolca.

Reżyser spektaklu Polskiej Opery Królewskiej Jarosław Kilian w swojej adaptacji, jak mówi, bawi się konwencją XVIII-wiecznej opery. Inspiruje się również nurtem malarskim fete champetre. „Ci nasi chłopi wcale nie przypominają chłopów. To są arystokraci, którzy bawią się w chłopów” - tłumaczy. „To był okres kiedy Maria Antonina udawała pastereczkę i pasła owieczki i doiła krowę w rękawiczkach, dziwiąc się, że mleko jest fioletowe, bo rękawiczki farbowały - powiedział PAP.

Swoją interpretacją Kilian podkreśla cel, który miał autor libretta. „Bogusławski całe swe twórcze życie starał się pracować nad teatrem obywatelskim. Teatrem, który ma przywrócić włościan, ludzi niższych stanów do godności obywateli. I w tej operze dziwnym trafem pojawiają się wszystkie polskie motywy, nie tylko muzyczne, ale i motyw utopii, szczęśliwego kraju, budowanie harmonijnego społeczeństwa. To jest ujmujące i bardzo piękne w tej operze, i o tym staraliśmy się opowiadać”- podsumowuje.

Spektakl odbędzie się w specjalnym miejscu, jakim jest Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. „Staraliśmy się w tym pięknym, jednym z najstarszych zachowanych polskich wnętrz teatralnych, przywrócić operę pod patronatem króla Stanisława Augusta, który patronował początkom polskiej opery” - powiedział reżyser.

Na plafonie, który znajduje się w sali teatru, widnieje wizerunek Apolla, namalowany przez Malarza Bogumiła Plerscha. „Ma on twarz króla Stanisława Augusta, patrona tego teatru i teatru polskiego” – dodał Kilian.

Sztuka powstała w 1778 roku na zamówienie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Premiera tego dwuaktowego dzieła miała miejsce 11 lipca 1778 r. w ówczesnym Pałacu Radziwiłłów (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie.

W przedstawieniu wystąpią soliści: Bogdan Śliwa / Witold Żołądkiewicz (Podstarości) Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek / Justyna Stępień (Anna) Agnieszka Kozłowska / Justyna Reczeniedi (Kasia) Sylwester Smulczyński / Mateusz Zajdel (Antek) Sławomir Jurczak / Piotr Kędziora / Krzysztof Łazick (Jan).

Pod batutą Tadeusza Karolaka wystąpi Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej.

Pierwsza i druga premiera „Nędzy uszczęśliwionej” odbędą się 23 i 24 lutego o godz 19 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Kolejne spektakle zaplanowano na 2 i 4 marca.