Królestwo Arabii Saudyjskiej zniosło panujący od ponad dwudziestu lat zakaz publicznych koncertów i rozpoczęło budowę pierwszego gmachu opery w tym kraju. Opera powstanie w mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym, na zachodnim wybrzeżu królestwa.

W Arabii Saudyjskiej, gdzie przez ponad dwie dekady panował zakaz dawania koncertów i występów muzycznych w restauracjach i sklepach, wkrótce rozpocznie się budowa pierwszego gmachu opery w królestwie - poinformowała agencja AP.

Jak podała AP, rozluźnienie od dziesięcioleci panujących zakazów dotyczących rozrywki w Arabii Saudyjskiej jest częścią szerszego planu zainicjowanego przez króla Salmana ibn Abd al-Aziza Al Su’uda, którego celem jest pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie wydatków gospodarstw domowych w kraju.

W przesłanym w czwartek komunikacie poinformowano, że gmach opery zostanie zbudowany w mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym, na zachodnim wybrzeżu królestwa.

"Miasto to, stanowiące bramę dla milionów muzułmańskich pielgrzymów z całego świata, jest postrzegane jako bardziej liberalne i zróżnicowane etnicznie niż śródlądowa stolica kraju - Rijad" - napisała AP.

Poinformowano również, że w przyszłym miesiącu - po ponad 35 latach zakazu - Królestwo Arabii Saudyjskiej zamierza uruchomić pierwsze w kraju kino.