Dyrektor naczelny Teatru im. Jaracza w Olsztynie Janusz Kijowski w czwartek podczas konferencji zapowiadającej przegląd podkreślił, że teatry obecnie to wyjątkowe miejsca. "Teatry w Polsce i na świecie to miejsca spotkań, gdzie się przychodzi mając zaufanie, gdzie jest się godnie przyjętym, gdzie ogląda się ciekawe rzeczy i następuje +spotkanie człowieka z człowiekiem+, bez pośrednictwa mediów, internetu, telewizora i ekranu. Ludzie chcą się ze sobą jeszcze spotykać. To jest najważniejsze" - podkreślił dyrektor Kijowski.

Dodał, że Olsztyńskie Spotkania Teatralne odbywające się w stolicy Warmii i Mazur od 26 lat są bardzo ważnym świętem dla artystów, ale i dla publiczności. "Ich zwieńczeniem jest gala teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, które urosło do rangi święta humanizmu"- mówił.

Dyrektor festiwalu Giovanny Castellanos wskazał, że dobór spektakli, które ogląda olsztyńska publiczność trwa kilka miesięcy. Cieszę się, że udało się stworzyć ambitny program i na wysokim poziomie artystycznym. "Prezentowany będzie repertuar dużo mówiący o człowieku i jego kondycji w czasach współczesnych, spektakle będą wzruszać, bawić, ale i zmuszać do myślenia. Może dlatego, że w ostatnich latach artyści obudzili nieco inną wrażliwość, szukamy dla siebie ratunku staramy się trzymać razem i uruchomić te pierwiastki ludzkie, które utrzymują nas na powierzchni"- dodał Gastellanos.

Olsztyńskie Spotkania Teatralne otworzy przedstawienie Och-Teatru "Maria Callas. Master Class" w wykonaniu Krystyny Jandy. W kolejnych dniach olsztyńscy widzowie obejrzą "Monodram macierzyński" Magdaleny Bochan-Jachimek "Mamy problem", "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz przygotowany w koprodukcji Teatrów Współczesnego ze Szczecina i im. Kochanowskiego z Opola, sztukę "Najdroższy" pokaże Teatr Bagatela z Krakowa, a Teatr Syrena z Warszawy zaprezentuje spektakl "Nasze żony".

Widowisko taneczne "Jutro będzie za późno" pokaże Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny z Torunia, Teatr Provisorium z Lublina spektakl "Punkt zero: łaskawe" a Teatr Polonia z Warszawy oraz Krakowski Teatr Stu "Spowiedź Chuligana. Jesienin" w wykonaniu Andrzeja Grabowskiego. Kolejnym tanecznym spektaklem będzie "Przed jutrem/ Poniżej nieba, czyli seks po polsku" w wykonaniu Alter Taniec Teatru z Poznania, a "Historię Jakuba" wystawi Teatr Dramatyczny miasta stołecznego Warszawy.

24 marca podczas Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru monodram "Ojciec Polski" zaprezentuje Rafał Rutkowski. Publiczność pozna tego dnia finał plebiscytu na Najlepsza Aktorkę i Najlepszego Aktora występujących w spektaklach Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Głosy w tym plebiscycie oddają widzowie. Z kolei specjalna Kapituła w skład której wchodzą krytycy teatralni: Jacek Wakar, Magdalena Huzarska- Szumiec i Wojciech Majcherek przyzna nagrodę branżową- Teatralną Kreację Roku za najlepszą rolę żeńską i męską w spektaklach Teatru im. Jaracza, które miały premierę w 2017 r.