Spektakle, koncerty, pokazy filmowe, spotkania i wydarzenia kulinarne znalazły się w programie IX wielkopostnego Festiwalu Nowe Epifanie, który odbędzie się od 14 lutego do 25 marca w Warszawie. Głównym tematem tegorocznej edycji wydarzenia jest postać króla.

Jak podkreślił dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk, festiwal ma łączyć twórczy dialog artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu "Listu do artystów" Jana Pawła II. "Festiwal to zaproszenie do budowania kultury, a kultura tworzy się w napięciu między byciem witanym jak król, a tym, co jest nieuchronne, czego Jezus jest świadomy. Na festiwalu chcemy poszukiwać nowych epifanii, powracać do objawienia, źródeł naszej kultury, ale chcemy poszukiwać też nowych, często ryzykownych form. Wierzymy bowiem, że w tym napięciu tworzy się piękno" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej promującej wydarzenie.

Dyrektor festiwalu Paweł Dobrowolski przypomniał, że hasło tegorocznej edycji wydarzenia "A więc jesteś królem?" to pytanie, które Poncjusz Piłat zadał Jezusowi "w niezwykłej sytuacji spotkania się dwóch światów". "Te słowa ogniskują to, co najważniejsze w wielkopostnym festiwalu. Żebyśmy stykali świat sztuki ze światem religii, które są w tej chwili z dwóch różnych porządków. Wierzymy, że ten dialog jest możliwy do nawiązania" - powiedział.

Dodał, że druga inspiracja to temat króla, związany bezpośrednio z osobą Jana Pawła II. "Gdy go zabrakło, ten +tron+ jest pusty i próbujemy go wypełnić różnymi innymi postaciami" - mówił Dobrowolski.

Obecny na konferencji dyrektor artystyczny festiwalu Redbad Klijnstra zwrócił uwagę, że program wydarzenia nawiązuje także do historii Polski i odradzającej się niepodległości. "Wydarzeniem łączącym postać króla, dotykającym stulecia niepodległości (Polski), będzie wystawienie niedokończonego poematu Juliusza Słowackiego pt. +Król-Duch+. To raczej spotkanie z tym poematem, bo to właśnie jego tajemnica intrygowała chociażby Piłsudskiego. Później Karol Wojtyła postanowił z przyjaciółmi z Teatru Rapsodycznego wystawić taki tekst" - powiedział.

Program festiwalu zawiera m.in. oparte na Biblii widowisko muzyczne pt. "Jestem" w reżyserii Krzysztofa Czeczota, spektakl lalkowy pt. "Król marionetek", wyreżyserowany przez Izadorę Weiss, sztuka o przyjaźni i zdradzie za żelazną kurtyną pt. "Drugi świat", przygotowana przez holenderską grupę teatralną TG. Lynx oraz spektakl w reżyserii Radosława Rychcika "Kartoteka rozrzucona" na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać m.in. prawykonania utworu "Stabat Mater" Ignacego Zalewskiego, koncertów muzyki dawnej belgijskiego zespołu Graindelavoix: "Ciemne Jutrznie" i "Nieszpory cypryjskie" oraz koncertu pieśni pasyjnych "Witaj, cierniowa korono" w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Spektakl "Return to the Voice" zaprezentuje wrocławski Teatr Pieśń Kozła:

W części filmowej wydarzenia znalazły się m.in. musical "Jesus Christ Superstar", niemiecką produkcję "Jezus Chrystus Zbawiciel" ukazującą pokolenie kwestionujące władzę, film Andrzeja Wajdy "Piłat i inni" oraz jeden z najsłynniejszych groteskowych portretów władzy autorstwa Charliego Chaplina "Dyktator".

Program festiwalu dopełnią spotkania kulinarne Moniki Kuci, wśród nich m.in. warsztaty połączone z dyskusją o historycznej kuchni postnej oraz wydarzenie z udziałem blogerki kulinarnej Marty Dymek i redaktora "Tygodnika Powszechnego" Pawła Bravo poświęcone tradycji poszczenia w różnych kulturach i modzie na kuchnię roślinną. Na uczestników wydarzenia czeka także uczta "Bieda król", przygotowana przez Monikę Kucię.

Organizatorem Festiwalu Nowe Epifanie jest instytucja kultury m.st Warszawy Centrum Myśli Jana Pawła II. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal otrzymał patronat honorowy prezydenta Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Cykl koncertów odbędzie się pod patronatem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.