Film „Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) otrzymał aż 4 nominacje do Oscarów, w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsza oryginalna piosenka. Książka André Acimana „Tamte dni, tamte noce”, która stała się podstawą scenariusza filmu w reżyserii Luki Guadagnino, jest już dostępna w Polsce za sprawą wydawnictwa Poradnia K.

Film miał światową premierę na festiwalu w Sundance i był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród, między innymi Złotych Globów® i BAFTA. Zdobył III nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i Critics’ Choice Award. Był wymieniany wśród najpoważniejszych kandydatów do Oscara® w wiodących kategoriach. Ostatecznie Akademia przyznała cztery nominacje – za najlepszy film, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego - Timothée Chalameta, najlepszy scenariusz adaptowany – dla Jamesa Ivory’ego oraz za najlepszą piosenkę oryginalną.

Premiera „Tamtych dni, tamtych nocy” z mistrzowskimi rolami Timothée Chalameta i Armiego Hammera w polskich kinach zaplanowana jest na 26 stycznia. Dystrybutorem filmu jest United International Poland.

Obraz zyskał już uznanie krytyków na całym świecie.

• Ten film rozkłada na łopatki! Urzeka cudownie zmysłowym, erotycznym czarem – „Entertainment Weekly”
• Zachwycające dzieło, głęboka mądrość – „Los Angeles Times”
• Timothée Chalamet i Armie Hammer stworzyli na ekranie najbardziej
wysublimowaną chemię, jaką kiedykolwiek widziałem w kinie. Wyborne – „Huffington Post”
• Najbardziej przesycone emocjami kadry w historii kina – „Esquire”
Przepełniający radością i przejmujący – „Time Out New York
****
„Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie.

Tamte dni, tamte noce – premiera książki: 12 stycznia 2018
Książka dostępna w salonach sieci Empik, na www.empik.com, dobrych księgarniach i na www.poradniak.pl.
Patronami medialnymi książki są: Filmweb, Lubimyczytać.pl i STRÖER.
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń


O autorze

André Aciman (2 stycznia 1951 roku) - amerykański autor, eseista i literaturoznawca urodził się i dorastał w Egipcie, w rodzinie sefardyjskich Żydów.
Wykładał literaturę francuską w Princeton University, uczył też kreatywnego pisania w Bard College. Jest autorem wielu prac krytycznych o twórczości Marcela Prousta. W 1995 roku wydał wspomnienia pod tytułem „Wyjście z Egiptu”. Książka otrzymała Nagrodę Whiting.

Aciman publikuje na łamach „The New Yorker", „The New York Review of Books" i „The New York Times". Obecnie jest profesorem City University of New York, gdzie wykłada teorię literatury.

O reżyserze

Luca Guadagnino - włoski reżyser filmowy urodzony w 1971 roku w Palermo. Za film z Tildą Swinton „Jestem miłością” (2009) nominowany do BAFTA kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, zaś za film „Nienasyceni” (2015) nominowany do Złotego Lwa w Wenecji. Laureat Nagrody Włoskiej Federacji Klubów Filmowych (FEDIC) – wyróżnienia specjalnego za film „The Protagonists” (1999). Nominowany również do nagrody Critics’ Choice w kategorii „Najlepszy reżyser” oraz do Independent Spirit w kategorii „Najlepszy film” za „Tamte dni, tamte noce”. Film ten przyniósł mu nagrodę Gotham dla najlepszego filmu fabularnego
i nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles w kategorii „Najlepszy reżyser”.

O scenarzyście

James Francis Ivory – amerykański reżyser, scenarzysta i producent urodzony w 1928 roku w Berkeley. Absolwent architektury na University of Oregon oraz sztuki filmowej na University of Southern California. Autor wielu cenionych adaptacji dzieł literatury angielskiej, jak “Pokój z widokiem”, “Powrót do Howards End” i “Okruchy dnia”, a także dzieł Henry’ego Jamesa. Jest autorem kultowego w kręgach LGBT filmu „Maurycy”. Był wielokrotnie nominowany do Oscara® w różnych kategoriach.