KINO | Uczta dla widzów i kinomaniaków tuż za rogiem. W lutym na duże ekrany trafi cała seria produkcji wysoko ocenianych, długo oczekiwanych, obsypanych nagrodami i z nominacjami do prestiżowych nagród. Stawkę otworzy „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" z 7 nominacjami do tegorocznych Oscarów. Tuż za nim rosyjska „Niemiłość" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa (nominacja oscarowa w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny). Steven Spielberg proponuje tym razem dramat polityczny „Czwarta władza". Kinowe premiery lutego powinny nasycić bardzo różne gusta: od miłośników komiksów o superbohaterze („Czarna pantera"), silnie erotycznego Greya („Nowe oblicze Greya"), po fanów mafijnych opowieści Patryka Vegi („Kobiety mafii").
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego. Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon – niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.

Gatunek: dramat, komedia, kryminał (USA, Wielka Brytania)
Reżyser: Martin McDonagh
Aktorzy: Frances McDormand, Caleb Landry Jones, Kerry Condon
Premiera: 2 lutego


Niemiłość

Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spivak), mieszkańcy wielkiego miasta we współczesnej Rosji, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Oboje żyją na niezłym poziomie. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza. Rodzice nie mają z nim kontaktu. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.

Gatunek: dramat (Belgia, Francja, Niemcy, Rosja)
Reżyser: Andriej Zwiagincew
Aktorzy: Maryana Spivak, Aleksey Rozin, Matvey Novikov
Premiera: 2 lutego


Pełnia życia

Życie Robina było jak marzenie. Przystojny, błyskotliwy, odnoszący sukcesy młody mężczyzna, przykuwający uwagę kobiet, stojący u progu życiowego sukcesu. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko przekreślić może jedna diagnoza brzmiąca jak wyrok: polio. Wyniszczająca choroba przykuwa Robina do szpitalnego łóżka, a w końcu doprowadza do para­liżu. Jak w takiej sytuacji odnaleźć siłę do walki? Gdzie szukać nadziei?

Gatunek: biograficzny, dramat, romans (Wielka Brytania)
Reżyser: Andy Serkis
Aktorzy: Andrew Garfield, Claire Foy
Premiera: 2 lutego


Distaster Artist

Komediodramat The Disaster Artist oparty jest na bestsellerze Grega Sestero opisującym proces powstawania kultowego „najgorszego filmu na świecie” Tommy’ego WiseauThe Room. Ta niesamowita i przezabawna historia udowadnia, że legendą można zostać z różnych powodów. Nawet nie mając pojęcia o tym, co się robi, można zajść bardzo daleko.

Gatunek: biograficzny, dramat, komedia (USA)
Reżyser: James Franco
Aktorzy: Zach Braff
Premiera: 9 lutego


Nowe oblicze Greya

Szczęśliwi Christian i Ana wiodą dostatnie, pełne miłości życie. Codzienność nie zabiła w nich namiętności. Ale nad ich związek nadciągają czarne chmury... Były szef Any, Jack Hyde, który poprzysiągł zemstę, czeka na czas, w którym będzie mógł jej dokonać.

Gatunek: melodramat (USA)
Reżyser: James Foley
Aktorzy: Dakota Johnson, Jamie Dornan, Rita Ora
Premiera: 9 lutego


Czarna pantera

T’Challa po śmierci swojego ojca, króla Wakandy, wraca do rodzinnego kraju, by objąć tron. Wkrótce Wakanda zostaje napadnięta przez dawnego wroga. W obliczu niebezpieczeństwa młody władca zbiera sojuszników i robi wszystko, aby pokonać groźnego przeciwnika i ochronić swój dotąd pozostający w izolacji lud, jego kulturę i całą wysoce rozwiniętą technologicznie cywilizację. By udowodnić, że jest godzien miana króla, T’Challa jako Czarna Pantera staje w obronie nie tylko swojej ojczyzny, ale i całego świata.

Gatunek: akcja, sci-fi (USA)
Reżyser: Ryan Coogler
Aktorzy: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Danai Gurira
Premiera: 14 lutego


Kształt wody

Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

Gatunek: fantasy (USA)
Reżyser: Guillermo del Toro
Aktorzy: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins
Premiera: 16 lutego


Czwarta władza

Dwoje wydawców dziennika "The Washington Post" Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks) staje na czele bezpreceden­sowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA.

Gatunek: dramat (USA)
Reżyser: Steven Spielberg
Aktorzy: Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson
Premiera: 16 lutego


Kobiety mafii

Po brawurowej akcji policyjnej funkcjonariuszka Bela (Olga Bołądź) zostaje wyrzucona z policji. ABW składa jej propozycję "nie do odrzucenia". Kobieta przechodzi specjalistyczne szkolenie pod okiem FBI i zostaje operatorem w Wydziale S – oficerem pracującym pod przykryciem, który zostaje umieszczony w grupie przestępczej. Jej misją w roli tajniaczki jest rozpracowanie szlaku przemytu narkotyków przez Grupę Mokotowską sterowaną przez Padrino (Bogusław Linda) – bossa stołecznego półświatka, dla którego ponad wszelką władzą i pieniędzmi najważniejsza jest córka o ksywie Futro (Julia Wieniawa). By zrealizować cel, Bela musi wkupić się w łaski zaufanych ludzi z zarządu mafii: Żywego (Piotr Stramowski), Milimetra (Tomasz Oświeciński), Cienia (Sebastian Fabijański) i Siekiery (Aleksandra Popławska). Podszywając się pod prostytutkę, oficer ABW zostaje kochanką Cienia. Misternie przemyślany plan komplikuje się, gdy w toku nieprzewidzianych zdarzeń w całą intrygę zostaje wmieszana Anka (Katarzyna Warnke) – żona Cienia, manipulowana przez tajemniczą Nianię (Agnieszka Dygant). Wkrótce losy pięciu kobiet przecinają się w punkcie bez odwrotu, a wydarzenia z ich udziałem wstrząsają przestępczą mapą Warszawy.

Gatunek: sensacyjny (Polska)
Reżyser: Patryk Vega
Aktorzy: Olga Bołądź, Bogusław Linda, Julia Wieniawa-Narkiewicz
Premiera: 22 lutego


Nić widmo

Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.

Gatunek: dramat (USA)
Reżyser: Paul Thomas Anderson
Aktorzy: Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, Camilla Rutherford
Premiera: 23 lutego