Mediatekę, czyli multimedialne archiwum historii mówionej, gromadzące nagrania ze wspomnieniami mieszkańców Białegostoku, prowadzi od 2010 roku miejskie Centrum im. Ludwika Zamenhofa (CLZ). Do tej pory udało się zgromadzić blisko 200 relacji białostoczan i ponad 10 tys. zdigitalizowanych materiałów: dokumentów, fotografii i pamiątek.
W Mediatece można znaleźć m.in. wspomnienia najstarszych białostoczan, historie związane z Bojarami, czyli jedną z najstarszych i najbarwniejszych dzielnic Białegostoku. To także wspomnienia lokalnych społeczności np. białostockich esperantystów, czyli ludzi uczących się języka esperanto, którego twórca, Ludwik Zamenhof, urodził się w tym mieście.
Nagrania i materiały do tej pory dostępne były tylko stacjonarnie w CLZ. "Zależało nam na udostępnieniu tego archiwum szerszemu odbiorcy, żeby jak najwięcej osób mogło korzystać z tych zasobów, stąd pomysł na +e-Mediatekę+" - powiedział PAP Mariusz Bieciuk z CLZ.
Na stronie internetowej www.centrumzamenhofa.pl/mediateka udostępniono - jak mówił - najciekawsze z punktu widzenia historii miasta relacje i materiały. Znalazły się tam najstarsze dokumenty i fotografie, najcenniejsze pochodzą z końca XIX wieku. Są to m.in. portrety, fotografie rodzinne z różnych uroczystości, zdjęcia pokazujące miasto, jego architekturę i ulice sprzed blisko wieku.
Wśród udostępnionych relacji można posłuchać wywiadów m.in. z najstarszymi mieszkańcami. Są też wspomnienia esperantystów. Jak powiedział Bieciuk, relacje esperantystów udostępniono ze względu na przypadającą w tym roku 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa. "Są tu wspomnienia od XIX wieku przez cały XX wiek" - dodał Bieciuk.
"e-Mediateka CLZ" to projekt dofinansowany przez ministerstwo kultury. W jego ramach, oprócz udostępnienia zasobów, CLZ został wyposażony w profesjonalne stanowisko do digitalizacji. W ramach projektu Centrum współpracowało też z Ośrodkiem Karta, Biblioteką Narodową i Podlaską Biblioteką Cyfrową.
Materiały udostępnione na stronie internetowej projektu mogą być wykorzystywane w celach niekomercyjnych przez wszystkich. Dodatkowo znalazły się tam konspekty zajęć, z których w swojej pracy mogą korzystać nauczyciele.
W planach Centrum im. Ludwika Zamenhofa jest zarówno zbieranie kolejnych relacji i dokumentów oraz udostępnianie ich w internecie.