TEATR | Najważniejszy wrocławski festiwal teatralny Dialog-Wrocław nie otrzyma 500 tys. złotych dotacji z ministerstwa kultury - donosi portal wroclaw.wyborcza.pl. Powodem zablokowania wsparcia finansowego jest pokaz spektaklu "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljića. Brak dofinansowania z resortu kierowanego przez wicepremiera Piotra Glińskiego zmusił organizatorów do odwołania trzech z siedmiu przedstawień w programie głównym.

Zabiegi o wsparcie finansowe ze strony ministerstwa kultury organizatorzy tegorocznego festiwalu Dialog-Wrocław rozpoczęli już w listopadzie zeszłego roku. Formalności i rozmowy z resortem Piotra Glińskiego zaczęły się komplikować i utknęły w martwym punkcie, gdy podano do wiadomości publicznej, że w programie towarzyszącym festiwalowi znajdzie się również pokaz spektaklu "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljića. Organizatorzy podkreślają, że pokaz nie miał być finansowany z dotacji państwowej, lecz w całości ze sprzedaży biletów na ten spektakl. Sugestie ministerstwa, że przeszkodą w realizacji dotacji jest właśnie pokaz "Klątwy" dyrektor programowy festiwalu, Tomasz Kireńczuk, odebrał jako zamach na wolność osobistą oraz próbę wymuszenia kroków, które odbiorą widzom prawo do decydowania na co chcą wydać pieniądze.

Organizatory zdecydowali, że nie zrezygnują z pokazu "Klątwy" i bilety na tę sztukę nadal są w sprzedaży. Brak dotacji ministerstwa w wysokości 500 tys. złotych spowodowało wycofanie z głównego programu festiwalu trzech z siedmiu spektakli. Budżet Dialogu bez dotacji wynosi dwa miliony złotych.

Festiwal teatralny Dialog-Wrocław potrwa od 14 do 21 października.