7 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca "Scena Otwarta" święto polskiej i światowej sztuki tańca współczesnego. Gromadzi wybitne, nowatorskie zespoły oraz artystów doświadczonych i debiutujących. Popularyzuje dokonania teatru tańca i zwraca uwagę na niezwykłe środowisko twórców tańca współczesnego. Jest też miejscem wymiany doświadczeń, współuczestniczenia w tańcu terapeutycznym, w konfrontacji konkursowej, w mistrzowskich konsultacjach. Pełni rolę dokumentalisty sztuki tańca przygotowując wydawnictwa i reportaże.

W festiwalu wezmą udział artyści z Polski, Izraela i Niemiec. Poprowadzą dialog z widzami na temat ciężaru indywidualnych decyzji. Różnorodne style i techniki, kostiumy tradycyjne i futurystyczne, opowieści zaczerpnięte z mitów, natury, historii odległej i najnowszej, snów, jawy i wspomnień stawiać będą mocne pytania o dobro i zło w człowieku.

Prócz wielkoobsadowych spektakli prezentowanych na ulicach i scenach w Tarnowie i Krakowie odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących. Festiwal od lat jest miejscem debiutujących polskich artystów. W konkursie choreograficznym "The Essence of Motion" tancerze rywalizować będą prezentując jurorom i publiczności autorskie etiudy. "Inkubator Tańca" - nowość tegorocznej edycji - pozwoli wyłonić z nadesłanych choreografii najciekawsze spektakle taneczne, pokazać je na scenie offowej i wzbogacić omówieniem ekspertów. W warsztatach choreoterapii będzie można nauczyć się kreatywnego wykorzystania ruchu w procesie terapeutycznym. Swoją premierę będzie miała książka "Nienasycone spojrzenia. Album o fotografii tańca" pod redakcją Anny Królicy. Podczas tegorocznej SCENY OTWARTEJ zostaną poszerzone miejsca działania o nowe sceny i kolejne miasta: Kraków Teatr Ludowy i Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Ambasadorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta jest Jacek Przybyłowicz.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta (7 - 22 października 2017)