Spektakl „Do Dna” w wykonaniu studentów AST w Krakowie otrzymał główną nagrodę 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic, który odbył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – podali w poniedziałek organizatorzy wydarzenia. Laur przyznali widzowie.

„W głosowaniu widzów zwycięskie przedstawienie zyskało średnią ocen 4,98. Za nim uplasowały się dwa spektakle czeskie: +Olga (Horrory z Hradecku)+ Teatru Leti z Pragi ze średnią 4,64 oraz +Zabawa w koty+ Teatru Klicpera z Hradca Kralovego – 4,63” – poinformowali organizatorzy festiwalu.

Główną nagrodą była statuetka przedstawiająca huśtawkę wykonaną z granicznego szlabanu.

„Do dna” to muzyczno-taneczny spektakl dyplomowy studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jego scenarzystką i reżyserem jest Ewa Kaim. Sztuka oparta jest na pieśniach ludowych ze zbiorów Oskara Kolberga, ks. Władysława Skierkowskiego oraz ze Śpiewnika Kurpiowskiego pod redakcją Henryka Gadomskiego.

W tegorocznej edycji festiwalu o główny laur ubiegało się osiem spektakli z Polski, Czech i Słowacji. Widzowie oglądali je od wtorku do soboty w teatrach w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Po każdym ze spektakli wystawiali ocenę. Po zakończeniu festiwalu organizatorzy podsumowali głosy.

Dyrektor festiwalu Janusz Legoń poinformował, że imprezie towarzyszył cykl wydarzeń upamiętniających 40. rocznicę Karty 77, niezależnej inicjatywy na rzecz praw człowieka w komunistycznej Czechosłowacji. Ich kulminacją było spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. sygnatariusze Karty 77 i działacze podziemnej Solidarności Polsko-Czechosłowackiej (obecnie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka - PAP), m.in. Petruska Sustrova, Tomas Hradilek i Jaromir Piskor, Zbigniew Janas, Mirosław Jasiński, a także Krystyna Krauze – twórczyni filmu o Karelu Krylu, bardzie Praskie Wiosny w 1968 r.

Z inicjatywy Krystyny Krauze przedstawiciele środowiska Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej wystosowali list do Mustafy Dżemilewa, w którym wyrazili solidarność z Tatarami na Krymie – jak zaznaczyli - bezprawnie anektowanym przez Rosję.

Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.

W 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na Granicy". Nazwa została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.