Sceny z życia górnośląskiej wsi sprzed stu lat wraz z krzątającymi się po zagrodach ludźmi obejrzą na ekranach smartfonów lub tabletów zwiedzający skansen w Chorzowie (Śląskie), stojąc tam przed zabytkowymi obiektami. Pomoże w tym zaprezentowana właśnie aplikacja.

Aplikacja ta o nazwie "Skansen Chorzów" pokazuje na mapie wszystkie obiekty znajdujące się w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie (zwanym skansenem właśnie).

Dzięki temu zwiedzającym, którzy stoją przy konkretnej zabytkowej chałupie i oglądają na urządzeniu scenki, archiwalne zdjęcia czy informacje o eksponatach, łatwiej będzie sobie wyobrazić dawne zwyczaje i życie codzienne na górnośląskiej wsi.

Aplikacja wykorzystuje tzw. rozszerzoną rzeczywistość, czyli technologię polegającą na nakładaniu na rzeczywisty obraz dodatkowego obrazu cyfrowego, grafiki.

W aplikacji znalazły się także filmy sferyczne, czyli te nakręcone w tzw. technologii 360 stopni. Polega to na tym, że poruszając ekranem smartfona lub tabletu można oglądać nakręcone wcześniej w obiektach skansenu sceny, przedstawiające życie górnośląskiej wsi sprzed stu lat, które rozgrywają się niejako wokół użytkownika.

Te nowoczesne technologie zastosowano m.in. w "ożywionej" realnej izbie, gdzie można "podejrzeć" chłopską rodzinę podczas jej codziennych czynności domowych. W scenkach tych odwzorowano nie tylko stroje, ale i całe otoczenie np. "pokryto" współczesne, asfaltowe drogi piaskiem.

Kolejną atrakcją jest wirtualny chlewik, w którym obserwować można zrekonstruowane cyfrowo zwierzęta poruszające się jednak w przestrzeni realnego obiektu; tu całość dopełniają efekty dźwiękowe.

Zwiedzający na urządzeniach będą mogli też obejrzeć, jak wygląda i działa młocarnia, porównując prawdziwy eksponat z jego cyfrową, animowaną wersją, prezentowaną w technologii rzeczywistości rozszerzonej. Będzie też można wirtualnie skompletować części młocarni.

Z kolei z myślą o najmłodszych użytkownikach aplikacji, przewidziano w niej gry terenowe. Jedna z nich polega na "odnajdywaniu" wirtualnych zwierząt, które "rozbiegły się" po terenie skansenu i "sprowadzeniu" ich do chlewika.

Aplikacja działa w dwóch wersjach językowych – polskiej oraz angielskiej. Dostępna jest dla urządzeń z systemem Android oraz iOS, spełniających odpowiednie wymagania sprzętowe. Użytkownicy mogą pobrać ją na smartfony lub tablety ze sklepu Google Play i AppStore.

Ponadto, od 2 października przy rozpoczęciu zwiedzania w skansenie będzie można wypożyczyć jeden z 15 dostępnych na miejscu tabletów z zainstalowaną tam wspomnianą aplikacją.

Aplikację stworzyła firma Itsilesia. Nowa atrakcja w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie powstała w ramach jednego z projektów, dofinansowanego z funduszy europejskich.

Nie jest to pierwsza wdrożona tam multimedialna atrakcja. Już teraz zwiedzający chorzowski skansen mogą w wirtualnej szafie (urządzenie ze specjalnym oprogramowaniem) "przymierzać" historyczne stroje, które są nakładane na postać zwiedzającego jako w pełni trójwymiarowy, przestrzenny model, uwzględniający wielkość i ruchy ciała użytkownika. Ponadto goście przechodzący obok części zabytkowych chałup mogą usłyszeć z ukrytych głośników charakterystyczne dla tych obiektów dźwięki m.in. odgłosy zwierząt czy gwar rozmów.

Według zapewnień szefostwa skansenu, w przyszłości oferta multimedialnych atrakcji muzeum ma się rozszerzać.

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny jest położony na granicy Chorzowa i Katowic, sąsiaduje z Parkiem Śląskim i Stadionem Śląskim. Gromadzi zabytkowe drewniane domy, obiekty sakralne, gospodarcze i rzemieślniczo-przemysłowe z pięciu subregionów województwa śląskiego. Organizuje lekcje i pokazy muzealne, widowiska plenerowe i imprezy folklorystyczne.