Galę wieńczącą 13. Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2017" zainaugurowało wystąpienie wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

"Reportaż to jest coś niedoścignionego, to jest coś tajemniczego. Melchior Wańkowicz mówił, że on graniczy z literaturą piękną czy przeplata się. To są w zasadzie takie specyficzne nowele, opowiadania - i to jest w zasadzie rzecz o dochodzeniu do prawdy. Państwo przedstawiacie prawdę o rzeczywistości. Ale także warto powiedzieć, że chodzi tu często o rzeczywistość, której nie widać (...), która jest gdzieś schowana. O rzeczywistość wykluczoną, o rzeczywistość często niepopularną, nieobecną w innych mediach, zwłaszcza w świecie tabloidyzacji" - mówił prof. Gliński.

"Reportaż pokazuje prawdę, i to jeszcze pokazuje prawdę właśnie poprzez tę literaturę piękną (...). Nawet w radio jest smak, jest kolor" - dodał wicepremier.

Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku za reportaż pt. "Metr nad ziemią" otrzymała spółka autorska Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak z Fundacji Głos Ewangelii. Nagrodę (statuetkę i 20 tys. zł) wręczyli laureatom wicepremier prof. Piotr Gliński oraz prezes Zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala.

"To jest nasze zobowiązanie (...), żeby reportaż w Polskim Radio był tam, gdzie jest jego miejsce. Mam nadzieję, że to razem zrobimy. Reportaż w radio to jest dla mnie taki gatunek artystyczny. I państwo są dla mnie twórcami - wy jesteście artystami" - mówił Jacek Sobola, dekorując laureatów.

W tym roku do konkursu powróciła kategoria Inspiracja Roku adresowana do reportażystów i dokumentalistów telewizyjnych. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł oraz statuetkę Melchiora otrzymała Beata Hyży-Czołpińska z TVP Białystok. Zwyciężczyni, nagrodę "za różnorodność podejmowanych tematów, za umiejętność operowania sztuką filmową i budowanie interesujących metafor", wręczyli prezes Zarządu TVP Jacek Kurski (10 tys. zł) i dyrektor Biura Programowego PR Paweł Kwieciński (statuetkę Melchiora).

"Tak jak Melchior Wańkowicz kiedyś mówił, że +cukier krzepi+, tak ja bym powiedział, że reportaż krzepi - reportaż krzepi polskie dziennikarstwo. (...) Jest blisko prawdy, jest blisko ludzi, jest czymś najbardziej autentycznym" - mówił Jacek Kurski wręczając nagrodę.

Wręczono również nagrody w kategorii Premiera Roku - za reportaż społeczny, reportaż artystyczny lub dokument radiowy. Konkurs w w tych dwóch kategoriach adresowany był do pracowników i współpracowników radia publicznego.

Nagrodę Premiera Roku (Srebrnego Melchiora i 10 tys. zł) w kategorii reportaż artystyczny otrzymała Ewelina Karpacz-Obuładze ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za "Taśmociąg".

Wręczając nagrodę dyrektor i redaktor naczelny Programu 1. Polskiego Radia Rafał Porzeziński, stwierdził: "Chcę dać wyraz radości (...), że włączając Polskie Radio, czy to będzie Radio Dzieciom, czy Czwórka, Trójka, Dwójka czy Jedynka mogą państwo trafić na świetne reportaże".

Jury przyznało dwie, równorzędne nagrody Premiera Roku w kategorii za reportaż społeczny lub dokument. Statuetki Srebrnego Melchiora i po 5 tys. zł z rąk dyrektora Porzezińskiego odebrały - niezależna twórczyni z Zielonej Góry Dorota Jaśkiewicz-Łebek za reportaż pt. "Bardziej znikąd" i Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za "Cienkie nitki szczęścia".

Przyznano również Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, którą honorowane są osoby lub instytucje działające na rzecz rozwoju reportażu lub jego promocji. Pamiątkową statuetkę Melchiora po 14 latach pracy w Polskim Radiu Elżbiecie Kruszewskiej wręczyła redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Irena Piłatowska-Mądry.

"W tym roku ta moja radość jest nieco przyćmiona. Właśnie rozstaniem, po 14 latach wspólnej pracy tracę swoją lewą rękę, bo jestem jak Leonardo da Vinci leworęczna" - mówiła Piłatowska-Mądry, ogłaszając nazwisko laureatki Nagrody Specjalnej SRiDPR.

Na konkurs "Melchiory 2017" nadesłano 69 reportaży radiowych. Oceniało je jury w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Anna Sekudewicz-Rączaszek, Maciej Drygas, Arkadiusz Gołębiewski.

Galę Reportażystów Polskich "Melchiory 2017" prowadzili Angelika Kurowska i Andrzej Ferenc. Zakończył ją koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Organizatorem uroczystości było Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Honorowy patronat nad galą wręczenia nagród objął wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Patronem medialnym była TVP, a koproducentem gali - Filmoteka Narodowa - Narodowy Instytut Audiowizualny.