Muzyka operowa i operetkowa będą dominowały podczas 13. edycji Festiwalu "Żarnowiec 2017". Na dziedzińcu dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu k. Krosna (Podkarpackie) można będzie zobaczyć m.in. "Carmen" Georgesa Bizeta w reż. Wiesława Ochmana.

Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek.

"Poprzez festiwal od wielu lat staramy się promować muzykę; w szczególności operową, operetkową. Jednocześnie poprzez miejsce, gdzie się spotykamy przypominamy trochę niesłusznie zapominaną współcześnie postać Marii Konopnickiej. Właśnie w Żarnowcu poetka napisała +Rotę+" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr.

W pierwszym dniu festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć musical poświęcony pamięci Krzysztofa Klenczona. "W roli głównej zobaczymy Marka Piekarczyka" – zaznaczył Wiatr.

Reklama

Z kolei w sobotę wieczorem pokazana zostanie "Carmen" Bizeta; reżyserem jest Wiesław Ochman. Wykonawcami spektaklu będą soliści, balet, orkiestra oraz chór Opery Śląskiej w Bytomiu.

Reklama

W niedzielę zaplanowano dwa koncerty. W pierwszym "Od opery do operetki" zaprezentują się soliści Opery Lwowskiej i Opery Śląskiej. "Natomiast festiwal zakończymy walcami Johanna Straussa. W przedstawieniu zatytułowanym +Nad pięknym, modrym Dunajem+ wystąpią m.in. artyści baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, a orkiestrą będzie dyrygowała Małgorzata Kaniowska" – mówił dyrektor artystyczny.

Podobnie jak w latach poprzednich imprezie towarzyszy akcja charytatywna. Podczas wcześniejszych edycji festiwalu zbierano m.in. na hospicjum w Krośnie, powodzian w Jaśle, czy na zakup karetki. "W tym roku już po raz kolejny zamierzamy wspomóc krośnieńskie koło stowarzyszenia na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym" - podkreślił Wiatr.

Festiwal w Żarnowcu organizowany jest od 2005 roku. W kolejnych jego odsłonach uczestniczy po kilka tysięcy widzów. Jego organizatorem jest m.in. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie; została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.