W środę o 17.54 wyruszy z Warszawy do Płocka pociąg Mazovia, w którym aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego i marszałek mazowiecki, Adam Struzik czytać będą "Wesele" Wyspiańskiego. Wydarzenie jest częścią Narodowego Czytania tego dramatu, zaplanowanego na sobotę.

W środę po południu aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wsiądą na stacji Warszawa Wschodnia do pociągu Mazovia w strojach scenicznych i przybliżą podróżnym Kolei Mazowieckich klimat i scenerię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Do wspólnego czytania włączą się: Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Robert Stępień, prezes zarządu KM.

"Pociąg to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i lekturę dobrej książki. Żyjemy w ciągłym biegu, przez co mamy coraz mniej czasu na wygospodarowanie kilku czy kilkudziesięciu minut na przeczytanie czegoś wartościowego. Podróż pociągiem stwarza ku temu doskonałą okazję. Mam nadzieję, że dzisiejsze wyjątkowe, wspólne czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego będzie zachętą do lektury" – mówił Struzik, zapowiadając swój udział w imprezie.

W ubiegłym roku w ramach akcji Narodowe Czytanie Koleje Mazowieckie stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy spółki wspólnie czytali "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza". W tym roku postanowiły pójść krok dalej i włączyć w akcję podróżnych, których aktorzy zachęcać mają do wspólnej lektury.

Zygmunt Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku przypomniał, że teatr nie po raz pierwszy współpracuje z Kolejami Mazowieckimi. "W ramach akcji Koleją do Kultury oferujemy tańsze bilety do teatru osobom z biletem na pociąg KM. Z satysfakcją przystępujemy również do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania +Wesela+. Zainteresowała nas nietypowa forma czytania – w pociągu, na trasie Warszawa Wschodnia – Płock. Jest w niej coś wyjątkowego, co nie pozostawia wątpliwości – przekonanie, że czytać warto, wręcz należy – wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce do czytania w podróży, niż pociąg?... Jestem przekonany, że w ten sposób przyczyniamy się, nie tylko do krzewienia idei czytelnictwa w społeczeństwie, ale i ożywienia jednego z najznakomitszych tekstów literatury polskiej XX wieku" - powiedział Mokrowiecki

W środę na pokładzie Mazovii "Wesele" czytać będą w strojach scenicznych aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku: Hanna Chojnacka-Gościniak, Sylwia Krawiec, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak i Jacek Mąka.

Narodowe Czytanie to organizowana przez prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego odczytu narodowej literatury. Wybrane w tym roku w głosowaniu "Wesele" Wyspiańskiego będzie w sobotę czytane w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach i miejscach publicznych w całym kraju.