Hejnał z ratuszowej wieży wykonany na żywo przez Pierwszą Poznańską Niesymfoniczną Orkiestrę Ukulele zainauguruje w piątek 1. edycję festiwalu „Cały Poznań Ukulele”. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. koncerty plenerowe w parkach i na ulicach miasta.

Jak tłumaczył PAP inicjator festiwalu Piotr Kończal z PPNOU – Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, pomysł na zainicjowanie tego festiwalu w Poznaniu wynikał m.in. z tego, że stolica Wielkopolski jest najsilniejszym i największym ośrodkiem pod względem muzyków grających na ukulele w Polsce.

„Od kilku lat widać duży wzrost popularności tego instrumentu również w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ukulele jest instrumentem dostępnym dla każdego – jest małe, bardzo łatwo się na nim gra i przede wszystkim przez to swojej specyficzne wyspiarskie brzmienie wzbudza uśmiech i radość” – powiedział Kończal.

Od piątku na poznańskich ulicach, w parkach i na dziedzińcach odbywać się będą plenerowe koncerty ukulele. Oficjalną inauguracją festiwalu będzie natomiast hejnał z ratuszowej wieży wykonany na żywo przez Pierwszą Poznańską Niesymfoniczną Orkiestrę Ukulele.

W ramach wydarzenia zaplanowano także koncerty w klubach, cały dzień muzykowania na Dziedzińcu Urzędu Miasta, tzw. „open mic” w klubie festiwalowym na dziedzińcu Estrady Poznańskiej, a także warsztaty gry na tym instrumencie.

„Na 1. Międzynarodowym Festiwalu Cały Poznań Ukulele pojawią się m.in. UkulelebOboys. Bracia Sancho i Diego są już legendarni w Meksyku, dwaj Mariachi z pokolenia na pokolenie, docierają ze swoją muzyką wszędzie za pomocą dwóch ukulele, aksamitnych głosów i kilku efektów” – podkreślił Patrycjusz Tomaszewski z Estrady Poznańskiej.

Wśród wykonawców pojawią się także m.in. m.in. Ukulelelove Łejery, Polish Ukulele, Burzol i Kelen, Rita Braga, Tomek Grdeń, Zagi, oraz Professor Peter.

„Magia ukulele wynika z tego, że skupia w sobie wiele niezwykłych rzeczy. Polacy są rozśpiewanym narodem, ale w przypadku gry na instrumentach często pojawia się pewna bariera – ukulele ją łamie poprzez swoją prostotę i mały rozmiar. I mimo, że często kojarzy się ludziom z zabawką – mimo, że jest pełnoprawnym instrumentem - to dzięki temu nikt się nie krępuje, by po ten instrument chwycić i spróbować swoich sił. Ukulele naprawdę potrafi zbliżać ludzi do muzyki” – zaznaczył Kończal.

Pierwsza edycja festiwalu „Cały Poznań Ukulele” zakończy w się w sobotę w nocy.