MUZYKA | Krzesimir Dębski należy do najznamienitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego. Dla projektu Poznań Jazz Legends Krzesimir Dębski przygotował swoje "all stars" czyli zespół gwiazd do którego zaprosił nie tylko swoich poznańskich przyjaciół, ale także znamienitych gości.

"Kiedy powstawała grupa String Connection - wspomina Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - zaproszono mnie bym napisał tekst do ich debiutanckiego albumu "Workoholic". Zespół doskonale funkcjonował w środowisku, zjednywał sobie przychylność krytyków i zachwyt publiczność. Wydawało mi się wtedy, że – szukając najbliższych skojarzeń – mamy do czynienia z poznańską mutacją Weather Report. Nikt takich analogii nie eksponował, choć tęsknie spoglądaliśmy na jazzowy "wzorzec" ekipy Zawinula i Shortera, rozgrywany przez zespół K. Dębskiego. Oczywista moda tamtych jazzowych lat narzucała także określone brzmienia i konwencje, ale tylko String Connection wyszedł najzgrabniej z tych fascynacji. Niezaprzeczalna w tym była rola i pozycja lidera Dębskiego, ale także doskonałych muzyków, którzy współtworząc styl zespołu byli jego najznamienitszymi kreatorami".

Zespół założyli (w lutym 1981) skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz, pianista Janusz Skowron i basista Zbigniew Wrombel. Prawzorem dla nowego zespołu była z pewnością grupa Warsztat, w której wcześniej grali poznańscy muzycy. Popularność String Connection graniczyła z komercyjnym sukcesem muzyki i zespołu. Jazzowe nagrania Dębskiego - Wrombla -Przybyłowicza przyjmowane były jak przeboje gwiazd rocka a sam Krzesimir Dębski stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu lat osiemdziesiątych a każdy z muzyków przewijających się przez String Connection (m.in. Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański, Andrzej Olejniczak) stał się z czasem znamienitym twórcą i ważną postacią polskiego jazzu.

Krzesimir Dębski jest dzisiaj wybitnym kompozytorem muzyki współczesnej i filmowej, dyrygentem ale i świetnym skrzypkiem jazzowym. Twórczość jazzowa K. Dębskiego na wiele lat przesłoniła inne, muzycznie i stylistyczne dziedziny, w których poznański kompozytor był także bardzo aktywny: warto odnotować sukcesy kompozytorskie w muzyce rozrywkowej, filmowej, teatralnej, baletowej oraz nader ważne prace w dziedzinie muzyki współczesnej. Jest kompozytorem muzyki teatralnej, muzyki symfonicznej, muzyki kameralnej, muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej,muzyki dla dzieci,muzyki elektronicznej, tematów jazzowych, piosenek. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, w tym symfonie, operę, oratoria, koncertów instrumentalnych oraz utwory religijne. Jego kompozycje wykonywane są na najważniejszych festiwalach muzycznych, nie tylko poświęconych muzyce współczesnej. Jest autorem muzyki do ponad stu filmów (od "Kingsajz" i "Na Wspólnej" po, "Ogniem i Mieczem", "W Pustyni i w Puszczy", "Stara Baśń").

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A. Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

Koncert Krzesimir Dębski All Stars jest częścią galową koncertu Ron Carter Jazz Legend Trio.

Krzesimir Dębski All Stars | Poznań Jazz Legends | 19 listopada 2017, godz.19.00 - Poznań - Aula UAM