Festiwal Michaliny Wisłockiej rozpoczyna się w piątek w Lubniewicach w woj. lubuskim. "To wydarzenie zarówno kulturowe, jak i naukowe promujące zdrowie, w tym zdrowie seksualne” – poinformował PAP główny organizator imprezy prof. Zbigniew Izdebski.

W ramach festiwalu, który potrwa do 9 lipca, odbędą się koncerty Ani Dąbrowskiej, Marii Sadowskiej, Krzysztofa Daukszewicza i Przemysława Raminiaka. Przewidziany jest również plenerowy pokaz filmu „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, spektakl teatralny „Paryż i Ty” oraz spotkania autorskie z twórcami kultury i lekarzami - specjalistami kardiologii, psychiatrii, ginekologii i edukacji seksualnej.

W sobotę odbędzie X Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym z udziałem ekspertów z całego kraju. Prof. Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Warszawskiego zapowiedział, że przedstawi najnowsze wyniki badań na temat zachowań seksualnych Polaków.

„Festiwal odbywa się w Lubniewicach, ponieważ jest to historyczne miejsce dla polskiej seksuologii, to tutaj podczas pobytu wakacyjnego Michalina Wisłocka przeżyła swą wielką miłość, tutaj również postanowiła napisać książkę +Sztuka kochania+“ – powiedział specjalista w rozmowie z PAP.

Książka po raz pierwszy ukazała się w 1978 r. i natychmiast stała się bestsellerem. Wszystkie jej wydania sprzedały się w nakładzie aż 7 mln egzemplarzy, co dziś jest trudne do wyobrażenia. "Jej sprzedaż ogółem będzie jeszcze większa, ponieważ niedawno ukazało się jej wznowienie, które również cieszy się ogromnym powodzeniem" – dodał prof. Izdebski.

Obecnie 70 proc. Polaków przyznaje, że słyszało o tej książce, a 40 proc. czytało ją bądź przeglądało. Rok temu statystki były dużo niższe – o książce słyszało 52 proc. badanych, zaś czytało ją lub przeglądało 27 proc.

Lubniewice jak również postać Michaliny Wisłockiej spopularyzował też film „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. "Jeszcze rok temu kojarzyła ją mniej niż połowa Polaków (48 proc.), a w maju 2017 r., kiedy przeprowadzono ponowny sondaż, już 76 proc.” – powiedział PAP specjalista.

W ciągu czterech miesięcy od premiery w styczniu 2017 r. filmu „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” obejrzało 14 proc. dorosłych Polaków. Cieszył się on zainteresowaniem przedstawicieli niemal wszystkich grup wiekowych, przy czym najmniejszą tych, którzy ukończyli 55 lat.

Podczas festiwalu odbędą się spotkania z autorami książek, które w różnorodny sposób ujmują tematykę seksualności: dr. hab. Januszem L. Wiśniewskim (autorem m.in. „Samotności w sieci”), seksuologiem dr Andrzejem Depko („Chciałabym, chciała… O czym Polki marzą w łóżku”) oraz Violettą Ozminkowski – autorką książki „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki”.

Przewidziano również warsztaty edukacyjne, w tym warsztaty kulinarne z Dawidem Szkudlarkiem, zwycięzcą programu TOP CHEF, oraz warsztaty muzyczne (jazzowe) i warsztaty dla dzieci.

Organizatorami Festiwalu Michaliny Wisłockiej są Urząd Miasta w Lubniewicach oraz Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego oraz firma Polpharma.