Pisarz Janusz Głowacki będzie gościem tegorocznego Festiwalu Czterech Kultur, w ramach którego 13 września odbędzie się premiera jego "Antygony w Nowym Jorku". Spektakl w reżyserii Andrzeja Szczytko zostanie wystawiony przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka.

Wizytę pisarza na łódzkiej premierze "Antygony w Nowym Jorku" zapowiedziała we wtorek Joanna Karpińska z biura prasowego Festiwalu Czterech Kultur, podkreślając, że 13 września to także dzień urodzin Janusza Głowackiego. Spektakl pokazany zostanie łódzkiej publiczności także 17 września.

W role bohaterów z Tompkins Square Park, których "amerykański sen" się nie ziścił, wcielą się aktorzy łódzkiego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka: Jolanta Jackowska, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Wojciech Droszczyński i Dariusz Kowalski. Spektakl wyreżyseruje Andrzej Szczytko – aktor, reżyser teatralny, tłumacz i pedagog, od 2012 roku związany z Teatrem Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie.

Według reżysera dramat Głowackiego nie jest obecnie wyłącznie obrazkiem rodzajowym szydzącym z wyobrażeń o "american dream".

"Być może potrzebny był czas, żeby ta +skundlona tragedia i uwznioślona farsa+ wybrzmiała przy czytaniu jako wiwisekcja pomylonego świata, bez emocji przyglądającego się milionom przerażonych, tułających się po świecie ludzi, próbujących dostać się do krajów bezpiecznych i zamożnych – podkreślił Szczytko, który na scenie w Charkowie realizował już polskie dramaty współczesne, m.in. "Żegnaj, Judaszu" Iredyńskiego, "Kartotekę" Mrożka i właśnie "Antygonę w Nowym Jorku".

Organizowany od 15 lat Festiwal Łódź Czterech Kultur - poprzez uniwersalny język sztuki - odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur. Hasłem tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 8-17 września i obejmującej ponad 30 wydarzeń, jest "Alfabet dialogu".

Jak podała Karpińska, motto Festiwalu, organizowanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, rozumiane jest jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej. Dlatego festiwal obejmuje cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film.

Kuratorem teatralnej części wydarzenia jest Jakub Porcari. Wśród propozycji z tego obszaru znalazła się m.in. prapremiera "Is it Pamela?/Inkarnacje" w realizacji Marty Ziółek, a także występ kabaretu Pożar w burdelu ze spektaklem "Ucieczka z kina +Polskość+" oraz "Wysocki. Powrót do ZSRR" - muzyczna propozycja krakowskiego Teatru Nowego Proxima.