TEATR | Jeden z najsłynniejszych musicali w historii gatunku "Les Miserables" Claude'a-Michela Schoenberga zainauguruje w październiku nowy sezon artystyczny w Teatrze Muzycznym w Łodzi. To największe widowisko w historii teatru reżyseruje Zbigniew Macias.

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej dyrektorka "Muzycznego" Grażyna Posmykiewicz premierę musicalu zaplanowano na 14 października.

Widowisko oparte jest "Nędznikach" Victora Hugo. Rozgrywa się na tle zamętu rewolucyjnego we Francji połowy XIX wieku i opowiada o losach zbiegłego galernika Jeana Valjeana, ściganego przez bezkompromisowego inspektora Javerta. Valjean, skazany za kradzież chleba, przechodzi na wolności duchową przemianę, zakłada rodzinę, opiekuje się osieroconą dziewczynką. Nie jest jednak w stanie uciec od prześladującej go przeszłości.

Posmykiewicz przypomniała, że na casting, który odbył się w październiku ub. roku zgłosiło się blisko 400 osób. Wśród nich znaleźli się zarówno młodzi, bardzo zdolni ludzie z całej Polski, jak i doświadczeni artyści. Z nich wyłoniono grupę, która zagra w "Les Miserables".

Reżyserem musicalu jest Zbigniew Macias. Kierownictwo muzyczne powierzono Michałowi Kocimskiemu, scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, kostiumy - Zuzanna Markiewicz, ruch sceniczny - Emil Wesołowski.

Obecny na spotkaniu z mediami wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski zwrócił uwagę, że to będzie największe widowisko wyprodukowane na deskach Teatru Muzycznego. Na jego potrzeby stowrzona zostanie scenografia "przekraczająca dotychczasowy rozmach z jakim działał teatr". Zakupiono specjalistyczny sprzęt umożliwiający osiąganie niezwykłych efektów, który kosztował 230 tys. zł.

Piątkowski ma nadzieję, że publiczność, która kocha Teatr Muzyczny, będzie jeszcze bardziej usatysfakcjonowana niż w poprzednich sezonach. Liczy, że widowisko oglądać będą nie tylko mieszkańcy Łodzi i regionu.

Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym i przez jakiś czas jedynym teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę w gmachu przy ul. Północnej. W latach powojennych placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne.