Koncerty symfoniczne i kameralne, mistrzowskie recitale, gale operowe i operetkowe, a także muzyka lżejszego gatunku będzie rozbrzmiewała podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie). Inauguracja imprezy - w sobotę.

Festiwal, który potrwa osiem dni, jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych w regionie. Artyści wystąpią także poza Buskiem – w Pińczowie, Ożarowie, Wiślicy oraz w Solcu-Zdroju.

Festiwal zainauguruje koncert „Bel canto w kurorcie” w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, gdzie śpiewakom - sopranistkom Joannie Woś, Klaudii Dudzie i Aleksandrze Zamojskiej – oraz Adamowi Sobierajskiemu (tenor) i Grzegorzowi Szostakowi (bas, baryton), będzie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Wystąpią także laureaci ubiegłorocznego konkursu wokalnego buskiego festiwalu. Wcześniej w Parku Zdrojowym zaprezentują się zespoły uczestniczące w IV. Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2017”.

Zgodnie z festiwalową tradycją w niedzielę festiwal przeniesie się poza Busko. Muzykę m.in. Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu kwintetu klarnecisty Jerzego Cygana będzie można usłyszeć w kościele pw. św. Mikołaja w Solcu-Zdroju. W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie zaplanowano koncert pt. „Elegia”, a w bazylice w Wiślicy - występ Chóru Kameralnego Cantores Minores Wratislavienses, który zaprezentuje m. in. fragmenty Graduału Wiślickiego.

W Busku będzie można podziewać kunszt muzyków nagradzanych w konkursach pianistycznych i skrzypcowych. Wystąpi laureatka I nagrody XV. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Veriko Tchumburidze. Turecka skrzypaczka gruzińskiego pochodzenia, wspierana przez muzyków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, zaprezentuje koncert skrzypcowy A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na festiwalu wystąpi także laureatka II miejsca w tym samym konkursie Koreanka Bomsori Kim.

Przed publicznością zaprezentuje się laureat II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin. W programie jego koncertu znalazły się utwory Chopina, Johannesa Brahmsa i Franciszka Liszta.

Zaplanowano koncert „W barokowym nastroju” w wykonaniu zespołu „Mozarteum” i koncert organowy - w buskim kościele p.w. św. Brata Alberta, gdzie zagra m. in. Roman Perucki. Koncert jazzowy Krzesimira Dębskiego i zespołu String Connection odbędzie się w środę wieczorem, 5 lipca. Wcześniej bałkańskie rytmy zaprezentuje serbski Zespół Pieśni i Tańca „Gradimir” z Belgradu.

6-7 lipca odbędą się przesłuchania III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz, dla studentów i absolwentów szkół muzycznych.

Podczas festiwalu wystąpi Teatr Muzyczny w Łodzi z operetką Franza Lehara „Kraina uśmiechu”. Z kolei w koncercie muzyki filmowej i piosenek Franka Sinatry, zaprezentują się Katarzyna Jamróz, Tomasz Stockinger oraz Jacek Borkowski. Będzie im towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, dyrygowana przez Janusza Powolnego.

7 lipca w synagodze w Pińczowie odbędzie się benefis wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego. Artysta razem z zespołem zagra rozrywkowe kompozycje Johna Lennona, Paula McCartneya, także muzykę klezmerską i klasyczną. Brodski odsłoni też swoje festiwalowe „Słoneczko” w „Alei Gwiazd” - w Parku Zdrojowym.

W tradycję festiwalu wpisały się propozycje dla najmłodszych słuchaczy. Dzieci dzięki muzykom i animatorom - w towarzystwie Koziołka Matołka - dowiedzą się, w jaki sposób gra się na instrumentach dętych blaszanych. Samodzielnie zbudują też instrumenty z przedmiotów codziennego użytku, a potem wystąpią we własnej orkiestrze.

Festiwal zakończy sobotni (8 lipca) koncert Lwowskiej Gali Operowej „Złote głosy Lwowa”, gdzie solistom będzie akompaniowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Myrona Jusypowicza.

Podczas imprezy melomani będą mogli spotkać się z artystami w kawiarence festiwalowej. Szczegółowy program przedsięwzięcia jest dostępny pod adresem internetowym www.jamroz.busko.pl

Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz odbywa się od 1995 r. Dyrektorem festiwalu jest Artur Jaroń. Krystyna Jamroz urodziła się w 1923 r. w Busku-Zdroju. Była wybitną śpiewaczką operową. Swoją karierę rozpoczęła w 1948 r. Trzynaście lat później została solistką Teatru Wielkiego w Warszawie. Występowała w całej Europie. Zmarła 9 lipca 1986 r. w Warszawie.