Muzyka klezmerska, przedstawienia, spektakle i spotkania literackie oraz koncerty muzyki jazzowej będą prezentowane tego lata w Sejnach i w Krasnogrudzie (Podlaskie). W Ośrodku Pogranicze ruszył cykl imprez "Lato w Pograniczu".

Ośrodek „Pogranicze” w Sejnach zaplanował latem dla turystów kilkadziesiąt imprez i wydarzeń niemal każdego dnia. „Lato w Pograniczu” potrwa do końca wakacji. Wszystko będzie się działo w Sejnach, gdzie mieści się siedziba Ośrodka Pogranicze oraz w pobliskiej Krasnogrudzie - w dworze rodziny poety Czesława Miłosza, w którym mieści się prowadzone przez ośrodek Międzynarodowe Centrum Dialogu.

"Lato w Pograniczu" zainaugurowały w tym roku pokazy spektaklu teatralnego "Kroniki Sejneńskie" w Białej Synagodze w Sejnach. "Kroniki" to spektakl o wielokulturowej historii Sejn, opowiadany słowami wspomnień najstarszych mieszkańców miasta, zapisanych kilkanaście lat temu. Spektakl będzie można zobaczyć sześć razy. Najbliższy - we wtorek wieczorem.

W wakacje dawna jesziwa żydowska w Sejnach przeistoczy się w klubokawiarnię jazzową. W klubokawiarni Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - obok warsztatów - odbywać się będą koncerty oraz jam sessions. Zaplanowano m.in. występ Mikołaja Trzaski, Raphaela Rogińskiego oraz grupy Marycha River Brass Band.

Jedną z atrakcji będą koncerty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, który w tym roku wystąpi z nowym repertuarem pod nazwą "Bliskość czyli Dwejkus". Tytuł nawiązuje do terminu chasydzkiego określającego przylgnięcie duszy do Boga. Nowy repertuar Orkiestry opiera się głównie na muzycznej tradycji dworów chasydzkich. Orkiestra powstała w 1996 roku. Sejneńscy muzycy zasilają dzisiaj warszawską scenę muzyczną, grają w wielu formacjach i tworzą własne inicjatywy muzyczne.

W Krasnogrudzie w Kawiarni „Piosenka o Porcelanie” odbędą się spotkania autorskie i koncerty związane z tradycją pogranicza oraz muzyką żydowską. 7 lipca zaplanowano spotkanie z Ireną Klepfisz - nowojorską poetką, tłumaczką literatury jidysz, działaczką na rzecz praw kobiet. Z kolei 30 lipca zespół „Ejbike Mame” zagra koncert pieśni kabaretów żydowskich do słów poetów jidysz, w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Kameralnej Orkiestry Klezmerskiej. 3 sierpnia odbędzie się spotkanie z Pawłem Pieniążkiem pt. "Donbas – ukraińska lekcja”. Pieniążek jest autorem książki pt. „Wojna, która nas zmieniła”.

W ramach cyklu „Kino Pogranicza” będzie można obejrzeć filmy pt. „Bruno Schulz”, „Wiera Gran”, „Miłosz” czy „Nadal wracam” - portret Ryszarda Krynickiego.

W dworze w Krasnogrudzie można oglądać wystawę o życiu Miłosza. Prezentowane są na niej fotografie, wiersze i multimedia - dotyczące jego dzieciństwa, zainteresowań i ważnych osób w jego życiu. Kartki z wierszami poety można zabierać ze sobą.

Tradycyjnie też w dworze, w rocznicę śmierci Miłosza 14 sierpnia, odbędzie się wieczór wspomnień pt. „Pamiętanie Miłosza”. Wieczór zacznie się mszą św. w kościele w Żagarach, która odbywa się w dwóch językach, po polsku i litewsku.

Latem w Białej Synagodze będzie też można zobaczyć wystawę obrazów Andrzeja Strumiłło pt. „Lot”. To wystawa 18 najnowszych prac artysty. Wystawa jest częścią cyklu imprez organizowanych z okazji obchodów Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Strumiłło obchodzi w tym roku 90. urodziny.